لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

لغو حکم قانونی حق سقط جنین در آمریکا؛ چالشی بزرگ پیش روی پزشکان


مراقبت از سرطان در دوران بارداری یکی دیگر از حوزه هایی است که احتمالاً تحت تأثیر حکم دیوان عالی قرار خواهد‌ گرفت- آرشیو
مراقبت از سرطان در دوران بارداری یکی دیگر از حوزه هایی است که احتمالاً تحت تأثیر حکم دیوان عالی قرار خواهد‌ گرفت- آرشیو

تصمیم دیوان عالی آمریکا برای لغو حکم قانونی سقط جنین موسوم به «رو در برابر وید»، تأثیر گسترده‌ای بر درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله مراقبت از سرطان‌هایی که در دوران بارداری رخ می‌دهند خواهد گذاشت.

بسیاری از‌پزشکان می‌گویند قوانین محدودکننده سقط جنین احتمالاً دریافت درمان‌های مناسب برای زنانی که جنین خود را از دست می‌دهند نیز دشوارتر می‌کند.

حامیان سقط جنین و شماری از پزشکان در مورد آسیب هایی که این ممنوعیت می‌تواند برای بیماران باردار با طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها‌ ایجاد کند، هشدار داده‌اند.

هالی جاکالو، متخصص زنان و زایمان در دانشگاه کلمبیا در نیویورک به خبرگزاری بلومبرگ گفت: «عوامل مشترک زیادی بین مراقبت‌های از دست دادن جنین و مدیریت سقط جنین وجود دارد. برخی از سقط‌ها به کندی پیش می‌روند و پزشکان ممکن است بافت جنین را زودتر بردارند تا خطر عوارضی مانند خونریزی را کاهش دهند. اما حالا تا زمانی که ضربان قلب وجود نداشته باشد، نمی‌توان در برخی از ایالت‌ها کاری انجام داد.»

از سوی دیگر، پزشکان در ایالت‌هایی که محدودیت‌های سقط جنین دارند ممکن است در مورد روش‌هایی که در سقط جنین و همچنین در مدیریت از دست دادن جنین استفاده می‌شود، آموزش زیادی دریافت نکنند.

نتیجه پژوهشی که در اوایل سال جاری در مجله زنان و زایمان (Obstetrics & Gynecology) منتشر شد نشان داده است رزیدنت‌هایی که آموزش‌های مراقبتی سقط جنین دیده‌اند نسبت به ارائه درمان‌ به افرادی که نوزاد خود را از دست داده‌اند اطمینان خاطر بیشتری دارند.

همچنین مراقبت از سرطان در دوران بارداری یکی دیگر از حوزه هایی است که احتمالاً تحت تأثیر حکم دیوان عالی قرار خواهد‌ گرفت.

طبق بررسی‌های انجام شده توسط پزشکان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو در سال ۲۰۲۰، این وضعیت تقریباً از هر هزار مورد بارداری، برای یک مورد رخ می‌دهد.

هارولد برستاین، متخصص سرطان پستان از مؤسسه سرطان دانا فاربر در بوستون به بلومبرگ می‌گوید بیشتر بیمارانی که باردار و مبتلا به سرطان هستند می‌توانند درمان مناسب را حین حفظ بارداری خود دریافت کنند. اما در شرایطی خاص، درمان سرطان ممکن است به بارداری آسیب برساند و بنابراین بحث در مورد سقط جنین پیش می‌آید.

کاترین ون لون، متخصص سرطان‌های دستگاه گوارش در دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو نیز می‌گوید پرتودرمانی لگن برای سرطان رکتوم یکی از درمان‌هایی است که نمی‌توان آن را با خیال راحت برای زنان باردار انجام داد چرا که به جنین آسیب می‌رساند.

پزشکانی که بیماران سرطانی باردار را در موقعیت‌هایی مشابه این درمان می‌کنند می‌توانند گزینه‌های مختلف را به زنان باردار ارائه دهند اما محدودیت‌های سقط جنین این انتخاب را محدود می‌کند و به گفته‌کاترین‌ون لون، مادر را به کل از این سناریو کنار می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG