لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

کرونا در ایران | احتمال «دورقمی شدن» فوتی‌ها؛ شناسایی شاخه جدید امیکرون


وزارت بهداشت ایران از احتمال دورقمی‌شدن موارد روزانه مرگ و میر کرونا خبر داد.

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت ایران، پیش‌بینی کرد که شدت موج‌ کنونی کمتر از موج قبل باشد و گفت: «اگر در موج قبلی یک میلیون ابتلا داشتیم، موارد ابتلا در موج جدید، ۲۰۰ هزار نفر خواهد بود.»

این مقام وزارت بهداشت همچنین گفت که سویه جدید BA.۵ در ایران شناسایی شده است.

دو سویه جدید امیکرون به نام‌های BA.۴ و BA.۵ که منجر به ایجاد موج‌های جدید در اروپا و آمریکا شده‌اند دارای جهش‌های یکسانی در پروتئین اسپایک خود هستند و در میان آنها، جهش‌هایی وجود دارد که ممکن است به آنها کمک کند تا واکنش‌های ایمنی بدن، واکسیناسیون، ابتلای طبیعی، و یا ترکیبی از آنها را دور بزنند.

همزمان با افزایش موارد ابتلا و میزان مراجعان سرپایی در ایران، بسیاری از کارشناسان بهداشتی نسبت به بازگشت حجاج و فرا رسیدن مراسم اربعین هشدار داده‌اند، اما هنوز محدودیتی برای برگزاری این مراسم مذهبی اعلام نشده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی نوشت: «با توجه به در پیش بودن بازگشت حجاج بیت‌الله الحرام و گردهمایی عظیم اربعین حسینی و به دنبال آن بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، لازم است دانشگاه‌ها برای زدن ماسک و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کوشش کنند.»

وزارت بهداشت ایران مجوز تزریق دز چهارم واکسن به همه مردم را صادر کرده است اما آمار رسمی نشان می‌دهد که تاکنون تنها ۲۷ درصد از جمعیت واجد شرایط دز سوم واکسن را تزریق کرده‌اند.

در عین حال، واردات واکسن متوقف شده است، خطوط تولید واکسن‌های داخلی در آستانه تعطیل شدن قرار دارند، و میلیون‌ها دز واکسن ایرانی به تاریخ انقضای خود نزدیک می‌شوند.

محمدحسین فلاح مهرآبادی، معاون تحقیقات و فن‌آوری مؤسسه واکسن و سرم‌سازی رازی، از تعطیلی خط تولید واکسن رازی خبر داده است.

به گزارش روزنامه سپید، دلیل این توقف تولید، «عدم عمل به تعهد» وزارت بهداشت عنوان شده است.

مهرآبادی گفت ۳.۵ میلیون دز واکسن‌ سفارش داده شده توسط وزارت بهداشت در انبارهای مؤسسه رازی هستند و ۶۳۰ میلیارد تومان هزینه تولید آنها شده است.

او افزود: «اگر به واکسن نیاز نبود چرا به شرکت‌های دولتی و خصوصی درخواست تولید واکسن داده شد.»

XS
SM
MD
LG