لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

هشدار سازمان ملل نسبت به افزایش «بی‌سابقه» گرسنگی در جهان


سازمان ملل متحد می‌گوید سطح گرسنگی در جهان بار دیگر در سال گذشته افزایش یافت.

گزارش تازه سازمان ملل متحد می‌گوید حدود ۲.۳ میلیارد نفر در تأمین غذای کافی با مشکل مواجه شده‌اند و این تخمینی است که پیش از جنگ در اوکراین زده شده است.

این گزارش تأکید کرده است که جنگ اوکراین و تغییرات آب و هوایی امسال در «مقیاس بی‌سابقه‌ای» گرسنگی و مهاجرت گسترده‌ای به همراه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، سال گذشته بیش از ۸۲۸ میلیون نفر یا نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت جهان تحت تأثیر گرسنگی قرار گرفتند که ۴۶ میلیون بیشتر از سال ۲۰۲۰ و ۱۵۰ میلیون بیشتر از سال ۲۰۱۹ بوده است.

این گزارش تخمین زده است که در سال ۲۰۲۰، ۴۵ میلیون کودک زیر پنج سال به کشنده‌‌ترین شکل سوء تغذیه دچار شدند که خطر مرگ کودکان را تا ۱۲ برابر افزایش می‌دهد. همچنین رشد و تکامل حدود ۱۴۹ میلیون کودک زیر پنج سال به دلیل کمبود مواد غذایی ضروری متوقف شده است.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا می‌گوید این ارقام ممکن است در ماه‌های آینده حتی از این هم بالاتر بروند و این شرایط را یک «خطر واقعی» توصیف کرد. او خواستار اقدام برای پیشگیری از این «فاجعه رو به گسترش» شد.

روسیه و اوکراین به ترتیب سومین و چهارمین صادرکنندگان بزرگ غلات در جهان هستند و روسیه همچنین از صادرکننده‌های اصلی سوخت و کود شیمیایی است.

تهاجم روسیه به‌ اوکراین این صادرات را مختل کرده، قیمت‌های جهانی غذا را به میزان بی‌سابقه‌ای رسانده و منجر به اعتراضاتی در کشورهای در حال توسعه شده است.

در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که حوزه غذا و کشاورزی حدود ۶۳۰ میلیارد دلار در سال حمایت دریافت می‌کند که اغلب قیمت‌های بازار را مخدوش می‌کند، به کشاورزان کوچک نمی‌رسد، منجر به آسیب به محیط زیست می‌شود و به ترویج تولید مواد غذایی مغذی کمک نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG