لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

دیدار رئیس جمهوری آمریکا و دبیرکل ناتو بعد از انتقادات ترامپ از این نهاد


این اولین دیدار ترامپ با دبیرکل ناتو بعد از انتقادات در زمان کارزار انتخاباتی است.
این اولین دیدار ترامپ با دبیرکل ناتو بعد از انتقادات در زمان کارزار انتخاباتی است.

عصر چهارشنبه ۲۳ فروردین پرزیدنت دونالد ترامپ، میزبان دبیر کل پیمان نظامی ناتو در کاخ سفید است.

گفته می شود در این مذاکرات که برای بار نخست، آقای ینس استولنبرگ فرمانده کل قوای ایالات متحده را ملاقات می کند، مساله حمله موشکی واشنگتن به پایگاه هوایی دولتی بشار اسد در سوریه و همچنین تعهد آمریکا به این پیمان نظامی که اروپا بدان وابستگی حیاتی دارد، بحث خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ در دوره انتخابات ریاست جمهوری، بارها از عدم پرداخت آنچه وی سهم عادلانه حق عضویت اعضای پیمان آتلانتیک شمالی عنوان کرده بود، شدیدا انتقاد کرده بود.

پخش زنده کنفرانس خبری ترامپ و استولنبرگ را از فیس بوک صدای آمریکا ببینید

مقامات دولت ترامپ در سفرهای اروپایی از جمله کنفرانس امنیتی مونیخ در ماه گذشته، تلاش کردند به متحدان ناتو اطمینان بدهند به رغم انتقادات آقای ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی، ایالات متحده در تعهد خود به دفاع از آنها تردیدی ندارد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا ماه پیش در نشست ناتو به کشورهای عضو این اطمینان را داد که از حمایت کامل آمریکا برخوردارند.

هر کشور عضو ناتو متعهد شده دو درصد تولید ناخالص داخلی را تا سال ۲۰۲۴ در امور دفاعی هزینه کند. تعداد اندکی از اعضای ناتو تاکنون به این حد نصاب رسیده اند.

در حال حاضر آمریکا سه درصد و آلمان ۱.۲ درصد تولید ناخالص داخلی را صرف این امر کرده اند.

یک ماه پیش در حاشیه دیدار ترامپ و آنگلا مرکل در کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا از اینکه آلمان بودجه کمی صرف ناتو می کند، انتقاد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG