لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

وزیر خارجه آمریکا در بروکسل: اعضای ناتو بودجه دفاعی خود را افزایش دهند


وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه و در دیدار با همتایان خود از دیگر کشورهای عضو پیمان ناتو در بروکسل، گفت آنها باید بودجه دفاعی کشورهای خود را افزایش دهند.

رکس تیلرسون که برای حضور در نشست وزیران خارجه پیمان آتلانتیک شمالی به بلژیک رفته است، تاکید کرد که اعضای ناتو باید همه منابع مالی و دیگر امکاناتی را که برای انجام ماموریت‌های خود در جاهایی مانند عراق و سوریه لازم است، در اختیار داشته باشد.

وی پیشتر در روز جمعه نیز گفته بود که می‌خواهد همچنین درباره «تهاجم روسیه در اوکراین» با دیگر وزیران خارجه عضو ناتو گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه آمریکا در بدو ورود به بروکسل گفت سه محور عمده برای این گفت‌وگوها می بیند: منابع ناتو برای انجام ماموریت‌های خود، مبارزه این سازمان علیه تروریسم از جمله گروه داعش، و وضعیت ناتو در اروپا، «به ویژه در شرق اروپا و مواجهه با تهاجم روسیه در اوکراین و جاهای دیگر.»

سفر رکس تیلرسون به بروکسل یک روز پس از ملاقات او با مقام‌های ترکیه در آنکارا صورت می‌گیرد. اظهار نظر او درباره روسیه، تندترین اظهارنظر یک مقام دولت ایالات متحده از آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ در اول بهمن ماه گذشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG