لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

مایک پنس در کنفرانس امنیتی مونیخ بر تعهد «تزلزل‌ ناپذیر» آمریکا به ناتو تاکید کرد


سخنرانی مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ، آلمان - ۳۰ بهمن ۱۳۹۵
سخنرانی مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ، آلمان - ۳۰ بهمن ۱۳۹۵

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ بر پایبندی «تزلزل ناپذیر» آمریکا به تعهدات خود در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تاکید کرد و گفت، تاریخ گواهی می‌دهد که هر گاه آمریکا و اروپا در صلح و رفاه باشند، آرامش و کامیابی را در سراسر جهان ارتقا می‌دهند.

مایک پنس، که در نخستین سفر رسمی خود در این مقام برای شرکت در این کنفرانس به آلمان رفته است، ظاهرا در واکنش به برخی نگرانی‌ها در میان متحدان اروپایی واشنگتن در مورد رویکرد دولت جدید آمریکا و پایبندی آن به تعهدات خود در این پیمان نظامی، این اظهارات را بیان کرده است.

آقای پنس در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد که «امروز، به نمایندگی از رئیس جمهوری (دونالد) ترامپ، این اطمینان را به شما می‌دهم. ایالات متحده آمریکا با قدرت از ناتو حمایت می‌کند و به تعهدات خود در این پیمان فرااقیانوسی، به صورتی استوار و تزلزل ناپذیر، پایبند خواهد بود.»

اظهار نظرهای قبلی پرزیدنت ترامپ در مورد ناتو و این که کشورهای عضو سازمان باید سهم خود را در این پیمان پرداخت کنند، و همچنین رویکرد او به توافق هسته‌ای جامعه جهانی با ایران، کشورهای اروپایی را نگران سرنوشت بیش از هفت دهه حمایت آمریکا از متحدان اروپایی خود کرده است.

آقای پنس با بیان این که سرنوشت ایالات متحده و اروپا به هم تنیده شده، خاطر نشان کرد که «در نهایت ما همراه با هم به سوی آینده گام بر می‌داریم ... ما امروز و هر روز در کنار اروپا خواهیم ایستاد؛ چرا که با اصولی مشترک به هم متصل هستیم: آزادی، دموکراسی، عدالت، و قانون برای همه.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد روابط دولت ترامپ با روسیه نیز گفت «ما باید از روسیه بخواهیم به توافق مینسک پایبند باشند. این روند با کاهش خشونت‌ها در شرق اوکراین آغاز خواهد شد. این را بدانید که آمریکا به واداشتن روسیه به مسئولیت پذیری ادامه می‌دهد و در عین حال سعی خواهد کرد زمینه‌های مشترکی با آن کشور پیدا کند.»

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا هم در این کنفرانس بر همراهی آمریکا با اروپا و حمایت از ناتو تاکید کرد و گفت «ناتو پشتیبان اتحادیه اروپاست، این واقعیتی است که در همکاری ناتو و اتحادیه اروپا نقشی اساسی دارد. امنیت آمریکا همواره به امنیت اروپا بستگی دارد و اگر این مهم به درستی انجام گیرد، هم اروپا و هم ناتو تقویت خواهند شد.»

در این کنفرانس سه روزه که هر سال در شهر مونیخ آلمان برگزار می‌شود، سران ۳۰ کشور، حدود ۸۰ وزیر و همچنین شماری از سیاستمداران و نظامیان بلندپایه از کشورهای مختلف جهان حضور دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG