لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

واکنش دبیرکل ناتو به پیروزی ترامپ: تعهد سازمان در دفاع از اعضا بدون هیچ شرطی باقی می‌ماند


در پی پیروزی دونالد ترامپ جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز چهارشنبه گفت که عهد این سازمان برای دفاع و مراقبت از همپیمانان خود در برابر هر حمله احتمالی بدون هیچ شرطی به قوت خود باقی خواهد ماند.

به گزارش رویترز، ینس استولتنبرگ در نشستی خبری در بروکسل پایتخت بلژیک، که مقر ناتو در آن واقع شده است، گفت «ضمانت‌ امنیتی ناتو تعهدی است در چارچوب یک پیمان و همه همپیمانان برای دفاع از یکدیگر تعهدی رسمی داده‌اند و این امری است مطلق و بدون شرط و شروط.»

دونالد ترامپ جهوریخواه در طول تبلیغات انتخاباتی خود در ماه‌های گذشته بر لزوم اصلاح پیمان‌های بین المللی تاکید و گفت بود همپیمانان آمریکا باید سهم خود را در دفاع از کشورهایشان بپردازند؛ موضوعی که اروپا را، که با تهدید روسیه مواجه شده، نگران کرده است.

این نخستین باری است که یکی از نامزدهای دو حزب عمده سیاسی ایالات متحده در انتخابات ریاست جمهوری چنین نظری را مطرح می‌کند و به همین دلیل همپیمانان اروپایی واشنگتن و از جمله ۲۷ کشور عضو این اتحادیه نظامی، بطور مستقیم در مقابل او موضعگیری کردند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در سال ۱۹۴۹ میلادی بر این اساس که هر حمله‌ای علیه یکی از اعضا به منزله حمله به همه اعضاست تشکیل شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۹۰ میلادی، اعضای اروپایی آن هزینه‌های دفاعی خود را به شدت کاهش دادند و به این ترتیب حدود سه چهارم هزینه‌های نظامی این پیمان بر دوش آمریکا افتاد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG