لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

اولین حضور وزیر خارجه دولت ترامپ در نشست ناتو


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه برای شرکت در جلسه ناتو که اولین حضور او در نشست پیمان ناتو خواهد بود وارد بروکسل می شود.

آقای تیلرسون در بروکسل بر موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دایر بر افزایش هزینه های نظامی کشورهای عضو ناتو و نقش موثرتر این ائتلاف در جنگ با داعش تاکید خواهد کرد.

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز پنجشنبه ۱۰ فروردین در کنفرانسی خبری در بروکسل بر ادامه کمک به نیروهای امنیتی افغانستان و پشتیبانی نظامی از ائتلاف جهانی علیه داعش در شمال سوریه تاکید کرد و گفت «کمک به افغانستان در راستای منافع ملی کشورهای عضو ناتو است.»

آقای استولتنبرگ همچنین گفت ناتو هرگز دخالت نظامی روسیه در اوکراین را به رسمیت نخواهد شناخت.

دبیر کل ناتو در ادامه گفت گرچه از زمان الحاق کریمه به روسیه، همکاری های نظامی بین ناتو و روسیه متوقف شده، اما مجاری گفتگوهای سیاسی برای اطمینان از شفافیت و مسئولیت پذیری در گزارش‌دهی از آرایش نظامی طرفین هرگز متوقف نشده است.

آقای استولتنبرگ گفت انتظار می رود تمامی اعضای ناتو به تعهد خود در قبال ناتو که توقف کاهش در هزینه های نظامی و افزایش تدریجی هزینه های نظامی تا ۲ درصد از تولید ناخالص ملی هر کشور در طول یک دهه آینده است پایبند باشند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG