لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

تاکید وزیر دفاع آمریکا در بروکسل بر «حمایت قوی» دونالد ترامپ از ناتو


گفتگوی جیم متیس وزیر دفاع آمریکا با خبرنگاران پیش از نشست وزیران ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵
گفتگوی جیم متیس وزیر دفاع آمریکا با خبرنگاران پیش از نشست وزیران ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

جیم ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده در نخستین سفر اروپایی خود، روز چهارشنبه در نشست ناتو در بروکسل با همتایان اروپایی خود دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

وی پیش از این دیدار گفت که ناتو به عنوان یک «سنگ بنای اساسی برای آمریکا باقی خواهد ماند ... و همانطور که پرزیدنت ترامپ گفته است، او قویا از ناتو حمایت می‌کند.»

جیم متیس گفت «سازمان ناتو دوره‌ای انتقالی را می‌گذراند، اما این چیز تازه‌ای نیست. احتمالا تغییرات سرعت بیشتری پیدا کرده، ولی این نهاد دفاعی همواره در حال وفق دادن خود با چالش های امنیتی است و این بار هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم.»

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد «همانطور که وزیران خارجه اتحادیه اروپا هم گفته‌اند، تاکید می‌کنم سهیم شدن در هزینه‌های بهترین سیستم دفاعی در دنیا، کاملا عادلانه است.»

ینس استولنبرگ دبیرکل ناتو نیز گفت «من کاملا مطمئنم که پیام این نشست، اتحاد میان ایالات متحده و کشورهای اروپایی عضو ناتو است که در دو سوی اقیانوس قرار دارند، و مهم‌ترین نکته، تعهد کامل آمریکا به سازمان ناتو است.»

دونالد ترامپ اواخر دی ماه در مصاحبه ای گفته بود سازمان ناتو سال ها پیش بنیان گذاشته شده و کارایی خود را از دست داده است. او همچنین گفت که کشورهای عضو ناتو سهم برابری در آن پرداخت نمی کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG