لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

اولین حضور یک هیات عالی از دولت ترامپ در یک نشست بین المللی؛ مایک پنس در مونیخ


آقای پنس به همراه وزرای دفاع و امنیت داخلی در آلمان حضور میابد.
آقای پنس به همراه وزرای دفاع و امنیت داخلی در آلمان حضور میابد.

مایک پنس معاونرئیس جمهوری آمریکا در اولین سفر خارجی خود ، در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان شرکت می کند. رهبران جهان ، دیپلمات های ارشد و وزرای دفاع از سراسر جهان برای اولین بار فرصت خواهند داشت تا در بحبوحه نگرانی های رهبران اروپا از مواضع پرزیدنت ترامپ در قبال روسیه و ناتو، با مقام های ارشد آمریکایی دیدار و گفتگو کنند.

به گفته کاخ سفید ، آقای پنس در این کنفرانس بر تعهد واشنگتن به متحدان و شرکای اروپایی خود تاکید خواهد کرد و فرصتی است تا اولویت های پرزیدنت ترامپ را در روابط فرا قاره ای با نهاد هایی چون ناتو و اتحادیه اروپا روشن سازد.

کاخ سفید می گوید آقای پنس در پنجاه و سومین کنفرانس امنیتی مونیخ خواهد گفت اروپا ، متحدی جدایی ناپذیر از ایالات متحده آمریکاست و تامین امنیت و شکوفایی برای آمریکا و اروپا در گرو تداوم در روابط مستحکم و قدرتمند بین آن هاست.

آقای پنس را جیم متیس وزیر دفاع و جان کلی، وزیر امنیت داخلی در کنفرانس امنیتی مونیخ همراهی می کنند.

رهبران اروپایی بعد از تمجید آقای ترامپ از پوتین رئیس جمهوری روسیه و موضع وی در قبال ناتو که گفته «این ائتلاف در شکل و روال فعلی اش منسوخ است»، ابراز نگرانی کرده اند.

پرزیدنت ترامپ بر اهمیت ائتلاف نظامی ناتو تاکید کرده است اما می گوید تمامی اعضای ناتو باید سهم عادلانه ای را برای تامین هزینه های دفاعی این ائتلاف تقبل کنند.

دیدگاهی که خود رهبران ناتو در سال های گذشته بر آن تاکید کرده اند.

با این حال ، پرزیدنت ترامپ گفته است ، در صورتی که اعضای ناتو ، بودجه نظامی کشورهای خود را تا دودرصد از تولید ناخالص ملی هر کشور افزایش ندهند ، آمریکا نمی تواند بر تعهد پشتیبانی نظامی از آن ها پایبند باشد. آمریکا ، ۷۰درصد از بودجه ناتو را تامین می کند.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دیروز گفت ، اروپا نباید به خواست آمریکا برای افزایش بودجه نظامی عمل کند، زیرا ، بودجه برای برنامه های توسعه و کمک های نوعدوستانه، در راستای تامین امنیت است.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا ، نیز، بر موضع پرزیدنت ترامپ تاکید کرده است.

آقای متیس دو روز قبل به اعضای ناتو گفت، باید بودجه دفاعی کشورهای خود را تا پایان سال جاری افزایش دهند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، آنتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل متحد، دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا و ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو ، به همراه ۳۰رهبر جهان ، ۸۰ وزیر دفاع و مقام های دیگر از کشورهای جهان در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت دارند.

ملاقات با آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان و همچنین دیدار با رهبران کشورهای حوزه بالتیک، استونی، لتونی، لیتوانی و اوکراین در برنامه کاری آقای پنس در مونیخ است.

به گفته مقام های آلمان، ۴ هزار نیروی امنیتی به همراه نیروهای پلیس محلی و فدرال ، امنیت کنفرانس مونیخ را به عهده دارند.

سخنگوی پلیس مونیخ گفت، تجمعات اعتراضی که هر ساله برگزار می شود، بخشی از رخدادها در حاشیه این کنفرانس است و چالش برای نیروهای امنیتی اطمینان از صلح آمیز بودن این اعتراض ها است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG