لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ چطور خواهد بود؟


مقاله دیوید ایگنیشس در واشنگتن پست

«نخست آمریکا»، سیاست وعده داده شده ی دونالد ترامپ در مسیر پیروزی در انتخابات بود، و میزان موفقیت این ایده بسیاری از پایتخت های اروپایی را خواهد لرزاند و مبانی سیاست خارجی آمریکا را دگرگون خواهد کرد.

پیش بینی سیاست خارجی ترامپ با توجه به بی تجربگی او در این زمینه امری دشوار است. اما محتمل ترین اتفاق این است که به آن چه در مبارزات انتخاباتی گفته است عمل کند.

من در سفر به کشورهای مختلف طی یک سال گذشته از زبان مقام های ارشد نگرانی هایی را درباره کاندیداتوری دونالد ترامپ شنیدم. آن ها به او به عنوان چهره ای بی تجربه و نا آماده نگاه می کنند که ممکن است تعهدات آمریکا را زیر پا بگذارد. بسیاری از رهبران خارجی از این ناراحت هستند که هیلری کلینتون مدافع استراتژی ها و تعهدات سنتی آمریکا در رقابت شکست خورده است.

بر مبنای گفته های ترامپ سیاست خارجی او متمرکز بر واقعگرایی برای تامین منافع امنیت ملی آمریکا است و تعامل های پر هزینه واشنگتن در کشورهای دیگر را رد می کند.

بهبود رابطه واشنگتن با مسکو، تلاش های نظامی مشترک آمریکا با روسیه و بشار اسد رییس جمهوری سوریه برای شکست داعش، تغییرات در مناسبات آمریکا با متحدان اروپایی اش در ناتو و تغییر توافق های تجاری با شرکای آسیایی آمریکا از جمله رویکردهای ترامپ خواهند بود.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند ترامپ با قرار دادن بی پرده منافع آمریکا در جایگاه نخست ممکن است بسیاری از هم پیمانان ایالات متحده در اروپا و آسیا را به سوی پیگیری منافعشان در همکاری با یک روسیه مدعی و یک چین در حال ظهور سوق بدهد.

لغو پدیده جهانی شدن امری ناممکن است. اما تضعیف رهبری آمریکا در این نظام سیاسی بسیار ساده خواهد بود.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG