لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

تولید آهنگ جدید گروه «بیتل‌ها» با استفاده از هوش مصنوعی


گروه «بیتل‌ها»
گروه «بیتل‌ها»

سال‌ها پس از پایان فعالیت «بیتل‌ها» آهنگ جدیدی از این گروه مشهور موسیقی جهان منتشر می‌شود.

پل مک‌کارتنی، که یکی از اعضای اصلی گروه «بیتل‌ها» بود، روز سه‌شنبه گفت که این قطعه با استفاده هوش مصنوعی تولید شده و صدای جان لنون از یک نسخه قدیمی استخراج شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پل مک‌کارتنی ۸۰ ساله به رادیو «بی‌بی‌سی» گفت که از این فناوری در طول ساخت مجموعه مستند «بیتل‌ها برگرد» برای جدا کردن صدای اعضای گروه از صداهای پس‌زمینه آرشیوهای قدیمی استفاده شده است.

این مجموعه مستند سه قسمتی اثر پیتر جکسون، سینماگر نامدار نیوزلندی، است که در سال ۲۰۲۱ از طریق شبکه اینترنتی دیزنی پخش شد.

به گفته پل مک‌کارتنی، پیتر جکسون توانست با استفاده از هوش مصنوعی صدای جان لنون را از یک کاست قدیمی استخراج کند. او در ادامه افزود که این اجرای قدیمی جان لنون، یک «دمو» یا نسخه آزمایشی بود که بیتل‌ها روی آن کار می‌کردند، ولی به مرحله اجرایی نرسید.

پل مک‌کارتنی
پل مک‌کارتنی

هوش مصنوعی صدای جان لنون را از این نسخه آزمایشی استخراج و بازسازی کرد، و از آن در میکس آهنگ جدیدی استفاده شد که امسال در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.

پل مک‌کارتنی به عنوان این دمو اشاره نکرد، ولی برخی می‌گویند که این اثر عاشقانه ناتمام «هر از گاه» نام دارد که در سال ۱۹۷۸ ضبط شده است. کاست این دمو را یوکو اونو، بیوه جان لنون، پس از مرگ همسرش برای پل مک‌کارتنی فرستاده است.

به گفته پل مک‌کارتنی، هوش مصنوعی فناوری «ترسناک اما هیجان‌انگیزی» است که باید صبر کرد و دید که انسان را به کجا می‌برد. این خواننده بریتانیایی سال گذشته با استفاده از این فناوری، اجرای دو نفره‌ای با جان لنون در جشنواره موسیقی «گلستونبری» داشت که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

جان لنون و همسرش یوکو اونو
جان لنون و همسرش یوکو اونو

هالی هرندون، هنرمند چند رشته‌ای با مدرک دکترای آهنگسازی از دانشگاه استنفورد، یکی از چهره‌‌هایی است که از هوش مصنوعی برای تولید آخرین آلبوم خود در سال ۲۰۱۹ استفاده کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، او می‌گوید که آهنگ جدید بیتل‌ها احتمالا با استفاده از فرآیندی به نام «جداسازی منبع» تولید شده است. این کارشناس در ادامه می‌افزاید: «تفکیک منابع با یادگیری ماشینی بسیار ساده شده، و این به کاربران امکان می‌دهد که یک صدا را از یک آهنگ استخراج و جدا کنند، و با سازهای جدیدی همراه کنند.»

جداسازی منبع با فناوری «دیپ‌فیک»، یا تولید صدای ساختگی ولی غیرواقعی، متفاوت است. دیپ‌فیک، یک خط آوازی کاملا جدید است که از یک مدل یادگیری آموزش دیده بر روی خطوط صوتی قدیمی ایجاد شده است.

به گفته هالی هرندون، به نظر نمی‌رسد که آهنگ جدید بیتل‌ها با استفاده از دیپ‌فیک تولید شده باشد.

گروه «بیتل‌ها»
گروه «بیتل‌ها»

پل مک‌کارتنی قرار است اواخر این ماه نمایشگاهی را در گالری ملی پرتره در لندن افتتاح کند که شامل عکس‌های دیده نشده‌ای از روزهای نخست بیتل‌ها است که به شهرت جهانی رسیدند.

این نمایشگاه شامل بیش از ۲۵۰ عکسی است که پل مک‌کارتنی یا دوربین خود در سال‌های ۱۹۶۳ و ۱۹۶۴ از اعضای گروه مانند رینگو استار، جرج هریسون، جان لنون، و همچنین برایان اپستاین، مدیر بیتل‌ها گرفت.این مطلب با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG