لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۱

هالیوود به‌دنبال اعتصاب؛ شیلا اُمّی: هوش مصنوعی امنیت شغلی بازیگران را تهدید می‌کند


نشان هالیوود در لس آنجلس

انجمن بازیگران آمریکا موسوم به «سگ-افترا» در صورت شکست مذاکرات با استودیوهای بزرگ اعتصاب خواهد کرد.

ابتدای این هفته اعلام شد که نزدیک به ۹۸ درصد از بازیگرانی که در رأی‌گیری انجمن شرکت کردند، به اعتصاب رأی دادند.

به این ترتیب اگر مذاکرات انجمن بازیگران آمریکا با اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون تا ۳۰ ژوئن به نتیجه نرسد، اعتصاب آغاز خواهد شد.

شیلا اُمّی، هنرمند ایرانی ساکن کالیفرنیا که یکی از اعضای انجمن بازیگران آمریکا است، به صدای آمریکا می‌گوید: «بسیاری از ایرانی‌ها، بازیگران را افراد مشهور و ثروتمندی می‌دانند. اما حقیقت این است که اکثریت قابل توجهی از بازیگران به رغم تلاش بسیار، به دلیل تورم، فشرده‌سازی دستمزدها، و قراردا‌های قدیمی باقی‌مانده از گذشته که توسط سرویس‌های جدید اینترنتی استفاده می‌شود، سخت‌تر از گذشته کار می‌کنند، ولی قادر به امرار معاش و تأمین زندگی خانواده‌های خود نیستند.»

شیلا اُمّی
شیلا اُمّی

هرچند که رونق شبکه‌های اینترنتی موجب افزایش تولید فیلم، سریال، یا سایر برنامه‌های دنیای هنر و سرگرمی شده است، ولی دستمزدها و شرایط کاری بازیگران تغییری نکرده و فقط حجم کاری آنها بیشتر شده است.

این موضوع، یکی از دغدغه‌های مهم انجمن نویسندگان آمریکا «دبلیوجی‌ای» نیز هست که از ماه گذشته اعتصاب کرده است. اعتصاب بیش از ۱۱ هزار عضو این انجمن، تاک‌‌شوهای آمریکایی را تعطیل و تولید بسیاری از برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی را متوقف کرده است.

یکی از موارد مهم دیگری که انجمن بازیگران آمریکا به آن اعتراض دارد، استفاده از هوش مصنوعی در تولید فیلم و سریال است که امنیت شغلی بازیگران را تهدید می‌کند.

شیلا اُمّی می‌گوید: «به دلیل توسعه قابل توجه هوش مصنوعی در سال‌های اخیر، این فناوری‌ به قدری در تقلید صداها و تصاویر پیشرفت کرده است که می‌تواند از آثار ما بازیگران یا صداپیشه‌ها برای بیکار کردن خودمان استفاده کند.»

او در ادامه می‌افزاید: «اگر کاری در این زمینه انجام ندهیم، خود را در حال رقابت با مشابه دیجیتال خودمان خواهیم دید و معیشت ما از بین خواهد رفت.»

به گفته این هنرمند ایرانی، در حال حاضر چنین ماجرایی در زمینه صداگذاری اتفاق افتاده است و تعداد قابل توجهی از صداپیشه‌‌هایی که روی فیلم‌های انیمیشن، سریال‌ها، آگهی‌های بازرگانی، یا بازی‌های ویدئویی کار می‌کنند، به تدریج شغل‌های خود را از دست می‌دهند.

خانم اُمّی با اشاره به اینکه هوش مصنوعی جایگزین صداپیشه‌ها شده است، می‌گوید که صداهای ساخته شده توسط این فناوری نه تنها بسیار واقعی به نظر می‌رسند، بلکه ویژگی‌های صوتی و ویژگی‌های برخی از بهترین صداپیشه‌ها در این صنعت را به نیز سرقت برده‌اند.

به گفته او، اعتصاب انجمن بازیگران آمریکا، تنها گزینه برای کند کردن این روند و محافظت از هنرمندان است.

شیلا اُمّی، که سابقه بازی در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی مختلفی را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، از صداپیشه‌های انیمیشن جدید پیکسار و دیزنی به نام «المنتال» است که اکران سراسری آن از ۱۶ ژوئن آغاز می‌شود.


اعتصاب انجمن بازیگران آمریکا فشارها بر اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و تلویزیون افزایش خواهد داد. حدود ۶۵ هزارنفر از اعضای انجمن در این رأی‌گیری شرکت کردند و میزان مشارکت نزدیک به ۴۸ درصد بود.

این مطلب با استفاده از گزارشهای رویترز و آسوشیتدپرس تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG