لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

بازگشت مزدوران «واگنر» به پایگاه‌ها؛ ایتالیا: «افسانه» اتحاد روسیه به پایان رسید


یوگنی پریگوژین، فرمانده مزدوران واگنر، در حال خروج از شهر روستوف
یوگنی پریگوژین، فرمانده مزدوران واگنر، در حال خروج از شهر روستوف

مزدوران واگنر روز شنبه با خروج از شهر روستوف و توقف پیشروی به سوی مسکو به شورش بی‌سابقه خود علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پایان دادند.

طبق توافقی که با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، انجام شد یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه واگنر به بلاروس نقل مکان می‌کند و امنیت اعضای این گروه پس از بازگشت به پایگاه‌هایشان تامین می‌شود.

به گزارش رویترز، شورش واگنرها پرسش‌هایی جدی درباره تسلط پوتین بر روسیه ایجاد کرده است.

وزیر امور خارجه ایتالیا در این ارتباط گفت این شورش «افسانه» اتحاد روسیه را نابود کرد. به گفته آنتونیو تاجانی، اکنون جبهه روس‌ها ضعیف‌تر از پیش است و این شورش نتیجه اجتناب‌ناپذیر حمایت و تامین مالی لژیونی از مزدوران است.

پریگوژین ۶۲ ساله که طی ۱۶ ماه اشغالگری پوتین در اوکراین در خونین‌ترین نبردها حضور داشته، دلیل پیشروی به سوی مسکو را حذف فرماندهان فاسد و ناکارامد عنوان کرده بود.

او اواخر روز شنبه سوار بر یک خودرو اسپورت و در حال خروج از مقر نظامی گروه در روستوف دیده شد. اطلاعی از محل کنونی او در دسترس نیست.

ویدیوهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی کاروانی از خودروهای زرهی و تانک‌های مزدوران واگنر را نشان می‌دهد که شبانه در میانه هلهله ساکنان روستوف از این شهر عقب‌نشینی می‌کنند.

حمایت اهالی روستوف از واگنرها احتمالا موجب نگرانی بیش از پیش مقامات در مسکو شود که طی ماه‌های گذشته تساهل کمتری نسبت به مخالفان از خود نشان داده‌اند.

مسکو در روز یکشنبه آرام به نظر می‌رسد، میدان سرخ تعطیل است، و تدابیر امنیتی در خیابان‌ها اندکی افزایش یافته است. دوشنبه نیز روز غیرکاری اعلام شده تا تب این شورش به طور کامل بخوابد.

  • تبعید پریگوژین به بلاروس

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت بر اساس توافق، پرونده جنایی شورش مسلحانه علیه پریگوژین کنار گذاشته می‌شود، او به بلاروس نقل مکان می‌کند، و جنگجویان حامی‌اش به پاس خدماتی که به روسیه کرده‌اند با هیچ اقدام قانونی مواجه نخواهند شد.

به گفته پسکوف، لوکاشنکو که شخصا ۲۰ سال است پریگوژین را می‌شناسد پیشنهاد میانجیگری داده بود و پوتین نیز آن را پذیرفت.

سخنگوی کرملین از اظهارنظر درباره اینکه آیا امتیاز دیگری بجز تضمین امنیت به پریگوژین داده شده، خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG