لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

نخستین واکنش‌های مقامات جمهوری اسلامی در پی شورش مسلحانه گروه واگنر: موضوع داخلی است


در نخستین واکنش‌های مقامات دولت جمهوری اسلامی به تنش‌ها در روسیه و پی شورش مسلحانه گروه واگنر، آنها مساله را «یک موضوع داخلی» عنوان کردند وابراز امیدواری داشتند که روسیه «این مرحله» را پشت سر خواهد گذاشت.

روز شنبه ابتدا ناظر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نخستین موضع‌گیری، «اتفاقات اخیر در روسیه» را موضوعی داخلی نامید و گفت: جمهوری اسلامی ایران از حاکمیت قانون در فدراسیون روسیه حمایت می‌کند.

جمهوری اسلامی از چند سال پیش و در پی دخالت روسیه در بحران سوریه، بیش از قبل سیاست‌های خود را به این کشور نزدیک کرده است.

شنبه شب نیز خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گزارش داد که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی با با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تماس تلفنی داشته و در این تماس ابراز اطمینان کرد که روسیه این مرحله را پشت سر خواهد گذاشت.

به نوشته ایرنا، او با حمایت از حاکمیت قانون در روسیه و انتقاد از دخالت خارجی در امور داخلی کشورها، گفت شرایط داخلی روسیه یک موضوع کاملاً داخلی است.

پیش از این پیشتر نورنیوز رسانه نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران هم درباره تنش‌ها در روسیه گفته گروه واگنر فاقد امکاناتی است که ارتش روسیه را به چالش بکشاند.

بعد از مدتها انتقاد از وزارت دفاع روسیه و به بهانه حمله ارتش روسیه به نیروهای واگنر، یوگنی پریگوژین فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی جمعه شب ۲ خرداد اعلام عملیات علیه ارتش کرد. آنها ساعاتی بعد به سمت مسکو حرکت کردند و تا ۲۰۰ کیلومتری مسکو پیشروی کردند. همزمان سرویس امنیت فدرال روسیه علیه پریگوژین به دلیل شورش مسلحانه پرونده جدید باز کرد.

روز شنبه ولادیمیر پوتین در یک سخنرانی خواستار اتحاد شد و بعد از آن بود که پریگوژین اعلام کرد نیروهایش پیشروی نمی‌کنند.

بامداد یکشنبه ۴ خرداد هم رسانه‌های روسی اعلام کردند پریگوژین به بلاروس خواهد رفت و نیروهای واگنر از اتهام خیانت مصون خواهد ماند

XS
SM
MD
LG