لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

روسیه در بحران؛ رهبر چچن برای فرمانده «واگنر» خط و نشان کشید


رمضان قدیرف رهبر چچن (آرشیو)
رمضان قدیرف رهبر چچن (آرشیو)

رمضان قدیروف، رهبر چچن‌ و از متحدان ولادیمیر پوتین روز شنبه گفت نیروهایش آماده کمک به سرکوب شورش یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر هستند و اگر لازم باشد به خشونت متوسل خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قدیرف در بیانیه‌ای که در تلگرام منتشر کرد، رفتار پریگوژین را «خنجر زدن از پشت» دانست و از سربازان روس خواست که تسلیم هیچ نوع «تحریکی» نشوند.

او گفت که واحدهای چچنی به سمت «مناطق تنش» در حال حرکت هستند و برای «حفظ واحدهای روسیه و دفاع از آن کشور» اقدام خواهند کرد.

قدیرف، متحد نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، که فرماندهی نیروهای نظامی در چچن را بر عهده دارد، قبلا به عنوان متحد پریگوژین شناخته می شد و در برخی از انتقادات رهبر واگنر از سلسله مراتب نظامی روسیه با او هم عقیده بود.

هرچند، در هفته‌های اخیر، فرماندهان چچنی هم‌تراز با قدیرف شروع به انتقاد از حملات منظم پریگوژین علیه وزارت دفاع کرده بودند.

«یوگنی پریگوژین» که از مدتها قبل نسبت به تامین تجهیزات جنگی گروهش برای نبرد با ارتش اوکراین از سوی وزارت دفاع روسیه شکایت داشت، روز جمعه اعلام کرد که وزیر دفاع «سرگئی شویگو» از پشت به او خنجر زده و با حملات موشکی باعث کشته‌شدن «شمار زیادی» از نیروهایش شده است.

فرمانده این گروه شبه‌نظامی که مدعی است وزیر دفاع روسیه دستور حمله موشکی به پایگاه‌های «گروه واگنر» در خاک اوکراین را صادر کرده است خطاب به فرماندهان ارتش روسیه گفت: «آنها به طرز خائنانه‌ای ما را فریب دادند و به ما خیانت کردند.»

او سپس به کرملین اعلام جنگ کرد و گفت که با همه نیروهایش به سمت مسکو می‌آید تا «شویگو» وزیر دفاع را در میدان سرخ به دار آویخته و کنار «لنین» دفن کند.

XS
SM
MD
LG