لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

بحران در روسیه؛ مزدوران «واگنر» اسلحه‌های خود را به سمت روسیه می‌چرخانند؟


گروه مزدوری «واگنر» که در یکسال گذشته برای موفقیت روسیه در نبرد با اوکراین می‌جنگید از چند روز قبل تغییر موضع داده و در اعتراض به سیاستهای مسکو، کرملین را نشانه گرفته است.

یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر، اعلام کرده است که حملات روسیه باعث مرگ تعداد زیادی از نیروهای این گروه شده و او قصد دارد انتقام بگیرد. وی همچنین بیان کرده است که ارتش روسیه باید در برابر نیروهای این گروه مقاومت نکند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بیانیه‌‌ای منتسب به پریگوژین «رئیس گروه شبه‌نظامی واگنر» در فضای مجازی منتشر شده است که او از مردم روسیه خواسته به خیابان‌ها بیایند و قیام کنند.

او همچنین گفته که سربازان روس در کنار او و گروهش هستند.

پریگوژین که در چند هفته گذشته حملات رسانه‌ای شدیدی را نسبت به وزیر دفاع روسیه تدارک دیده است همچنین وعده داده که «شویگو» وزیر دفاع را در میدان سرخ مسکو به دار آویخته و کنار «لنین» دفن کند.

پریگوژین در یک سری پیام‌های صوتی در کانال رسمی تلگرام خود هم اعلام کرد که وزیر دفاع روسیه دستور داده تا جسد ۲۰۰۰ تن از سربازان کشته شده در جنگ بر ضد اوکراین را مخفی کنند تا میزان بالای تلفات روسها در جنگ مشخص نشود.

او با تهدید کرملین افزود: «کسانی را که ده‌ها هزار سرباز روس را نابود کردند، مجازات خواهیم کرد. ما ۲۵۰۰۰ نفریم و می‌خواهیم هرج و مرج را در روسیه متوقف کنیم، بهتر است کسی در برابر ما مقاومت نکند.»

یک ویدئوی تایید نشده حاکی از آن است که حمله موشکی ارتش روسیه باعث تلفات جانی پیکار‌جویان واگنر شده است. پریگوژین قول انتقام گرفت اما شایعه کودتای نظامی را نیز رد کرد.

وزارت دفاع روسیه اما با رد اتهامات مطرح‌شده از سوی «پریگوژین»، رئیس گروه شبه نظامی واگنر را به شورش علیه مسکو متهم و اعلام کرد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور از این تحولات مطلع شده و «اقدامات لازم در حال انجام است.»

یوگنی پریگوژین، مؤسس گروه شبه نظامی واگنر و یکی از اعضای حلقه ولادیمیر پوتین، در طول جنگ ۱۵ ماهه در اوکراین،است.

نیروهای او رهبری نبردهایی را در شهر باخموت اوکراین و مناطق دیگر برعهده داشته‌اند، او اما همواره بر سر تاکتیک، پشتیبانی لجستیکی و مسائل دیگر با ارتش و وزارت دفاع روسیه درگیر بوده است.

به گزارش خبرگزاری تاس، سرویس امنیت فدرال روسیه یک پرونده کیفری علیه یوگنی پریگوژین باز کرده است.

XS
SM
MD
LG