لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

جمعه شب ناآرام کرملین؛ فرمانده واگنر وزیر دفاع را به خیانت متهم و به سمت مسکو لشگرکشی کرد


پس از هفته‌ها نزاع کلامی و مجازی «یوگنی پریگوژین» فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر با مقامات ارشد نظامی روسیه،‌ روز جمعه ۲۳ ژوئن این نزاع کلامی در آستانه یک جنگ واقعی قرار گرفت.

«یوگنی پریگوژین» که از مدتها قبل نسبت به تامین تجهیزات جنگی گروهش برای نبرد با ارتش اوکراین از سوی وزارت دفاع روسیه شکایت داشت، روز جمعه اعلام کرد که وزیر دفاع «سرگئی شویگو» از پشت به او خنجر زده و با حملات موشکی باعث کشته‌شدن «شمار زیادی» از نیروهایش شده است.

فرمانده این گروه شبه‌نظامی که مدعی است وزیر دفاع روسیه دستور حمله موشکی به پایگاه‌های «گروه واگنر» در خاک اوکراین را صادر کرده است خطاب به فرماندهان ارتش روسیه گفت: «آنها به طرز خائنانه‌ای ما را فریب دادند و به ما خیانت کردند.»

او سپس به کرملین اعلام جنگ کرد و گفت که با همه نیروهایش به سمت مسکو می‌آید تا «شویگو» وزیر دفاع را در میدان سرخ به دار آویخته و کنار «لنین» دفن کند.

«یوگنی پریگوژین» از مردم روسیه هم خواست به خیابان‌ها بیایند و در کنار دیگر سربازان روس و نفرات گروه او برضد «خائنین» قیام کنند.

بامداد شنبه ۲۴ ژوئن، خبرگزاری فرانسه، به نقل فرمانده مزدوران واگنر اعلام کرد که نیروهای او بدون مواجهه با هر گونه مقاومتی، وارد شهر روستوف شده‌اند. او قول داد که «تا آخر پیش بروند» تا مقامات ارشد را از مسکو بیرون کنند.

همزمان خبرگزاری دولتی روسیه «تاس» هم گزارش داد که بزرگراه «ام ـ ۴» روسیه در منطقه روستوف مسدود شده و خودروها به شهر بازگردانده می‌شوند.

این خبرگزاری همچنین اعلام کرد «سرگئی سوروویکین»، معاون فرمانده نیروهای مشترک وزارت دفاع روسیه، از فرمانده واگنر خواسته تا از دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیروی کند و همه مسائل را به صورت «مسالمت آمیز» حل و فصل کند.


سرویس امنیتی «اف‌اس‌بی» روسیه نیز اعلام کرد علیه یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر، یک پرونده جنایی به اتهام «شورش مسلحانه» باز کرده است که منجر به زندانی شدن او به مدت ۲۰ سال خواهد شد. این سرویس همچنین از «جنگجویان» واگنر خواست تا از دستورات پریگوژین پیروی نکنند و او را بازداشت کنند و تحویل مسکو بدهند.

به گزارش تاس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین هم گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از وضعیت پریگوژین مطلع است و «اقدامات لازم در حال انجام است.»

در واکنش به این رخدادها گری کاسپاروف، قهرمان پیشین شطرنج‌ جهان و از مخالفان سرشناس دولت روسیه، گفت: «از ابتدا مشخص بود که پوتین دیگر نمی‌تواند گروه‌های قدرت را در روسیه کنترل کند و بر درگیری‌های داخلی سرپوش بگذارد یا دست‌کم از به خشونت کشیده شدن این اختلاف‌ها جلوگیری کند.»

آدام هاج سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایالات متحده هم در واکنش به تحولات روسیه گفت که آمریکا، شرکا و متحدانش در حال بررسی این تحولات و مشورت با یکدیگر هستند.
به نظر می‌رسد این بزرگترین بحران داخلی باشد که ولادیمیر پوتین از زمان حمله نظامی به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰ با آن مواجه شده است.

یوگنی پریگوژین که از متحدان ولادیمیر پوتین محسوب می‌شود، روز چهارشنبه، سوم خرداد، گفته بود، اگر رهبری روسیه مدیریت خود را در قبال جنگ بهبود ندهد و تمامی اقتصاد خود را در خدمت جنگ قرار ندهد، ممکن است با انقلاب دیگری روبه‌رو شود.

گروه واگنر در عملیات تصرف شهر باخموت در اوکراین نقشی کلیدی برعهده داشت. این عملیات بزرگترین پیروزی روسیه در ۱۰ ماه گذشته محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG