لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

فرمانده «واگنر»: عازم مسکو هستیم؛ روسیه غرق فساد و فریب است


شبه‌نظامیان مزدور روسی واگنر وارد شهر روستوف شدند.
شبه‌نظامیان مزدور روسی واگنر وارد شهر روستوف شدند.

یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر، روز شنبه گفت کاروانی مسلح از مزدورانش را به قصد سرنگونی رهبری نظامی روسیه عازم مسکو کرده است.

این در حالی است که مزدوران واگنر می گویند شهر روستوف را در کنترل خود دارند. این شهر که در نزدیکی مرز اوکراین قرار دارد یکی از مراکز مهم لجستیکی ارتش روسیه محسوب می‌شود.

او هشدار داد: «کسانی که جوانان ما را نابود می‌کنند، زندگی ده‌ها هزار سرباز روسی را نابود می‌کنند، مجازات خواهند شد. پیشنهاد می‌کنم کسی مقاومت نکند.»

پریگوژین افزود: «۲۵ هزار نفر هستیم و می‌خواهیم دریابیم چرا هرج و مرج در کشور اتفاق می‌افتد.»

او در ادامه هشداریش گفت گروه واگنر آماده است «تا آخر راه» علیه مقامات ارشد ارتش پیش برود و هرکسی را که در راه آنها بایستد، نابود کند.

فرمانده مزدوران واگنر گفت اقدامات او کودتای نظامی نیست.

پریگوژین گفت: «رئیس جمهوری اشتباه عمیقی می‌کند وقتی از خیانت سخن می‌گوید. ما میهن‌پرستان سرزمین مادری‌مان هستیم، برای آن جنگیدیم و می‌جنگیم.»

او افزود: «نمی‌خواهیم کشور به حیات در فساد، فریب، و بوروکراسی ادامه دهد.»

در اولین واکنش ولادیمیر پوتین به ناآرامی‌های روسیه که از روز جمعه با پیشروی نیروهای مزدور واگنر به شهر روستوف اوج گرفت، رئیس جمهوری روسیه بدون نام بردن از «یوگنی پریگوژین»، فرمانده نیروهای واگنر، او را به «خیانت» متهم کرد و «شورش» این گروه را «تهدید کشنده» برای دولت دانست.

مقامات محلی روسیه ضمن تایید وجود کاروانی از نظامیان در بزرگراه اصلی که بخش جنوبی روسیه هم‌مرز با اوکراین را به مسکو وصل می‌کند، به ساکنان محلی هشدار داده‌اند از آن دوری کنند.

ساعاتی پیشتر، مقامات روسیه‌ای پریگوژین را به راه‌اندازی یک شورش مسلحانه متهم کرده و وعده داده بودند او را مجازات کنند.

در همین ارتباط، سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرد یک پرونده جنایی علیه پریگوژین به دلیل شورش مسلحانه باز کرده است. مجازات این جرم تا ۲۰ سال زندان است.

این بزرگ‌ترین بحران داخلی روسیه از زمان آغاز لشکرکشی پوتین به اوکراین است.

پریگوژین که مزدورانش نقشی کلیدی در تصرف ماه گذشته شهر باخموت ایفا کردند، ماه‌ها است آشکارا سرگی شویگو، وزیر دفاع، و والری گراسیموف، ژنرال ارشد روسیه، را به بی‌کفایتی و جلوگیری از دستیابی مزدوران واگنر به مهمات در نبردهای این گروه در اوکراین متهم می‌کند.

وزارت دفاع روسیه در پاسخ به اتهامات پریگوژین، آنها را نادرست و «یک تحریک اطلاعاتی» خواند.

او روز جمعه هم در اظهارنظری کم‌سابقه گفته بود استدلال پوتین برای تهاجم به اوکراین مبتنی بر دروغ‌های سرهم‌بندی‌شده توسط مقامات ارشد ارتش بوده است.

XS
SM
MD
LG