لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

وزیران خارجه آمریکا و اوکراین درباره تنش‌ها در روسیه تلفنی گفتگو کردند


عکس از دیدار وزیران خارجه آمریکا و اوکراین - آرشیو
عکس از دیدار وزیران خارجه آمریکا و اوکراین - آرشیو

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین تلفنی درباره تنش‌ها میان رئیس گروه مزدورهای واگنر و ارتش روسیه گفتگو کرد.

براساس بیانیه متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای بلینکن حمایت ایالات متحده از اوکراین در مقابل تجاوز روسیه تغییر نخواهد کرد. وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت آمریکا اوضاغ و تحولات را از نزدیک دنبال می‌کند.

وزیر خارحه آمریکا پیش از این نیز با همتایان خود از کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، و بریتانیا (اعضای گروه هفت) و همچنین نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی به بحث و گفت‌وگو گذاشت.

کاخ سفید هم اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به همراه معاونش کامالا هریس صبح شنبه توسط تیم امنیت ملی خود از آخرین تحولات روسیه مطلع شدند.

مزدوران نظامی واگنر که با حمایت روسیه در حمله به اوکراین نقش دارند، بعد از مدتها انتقاد از ارتش روسیه، جمعه شب علیه مسکو شورش کردند. یوگنی پریگوژین فرمانده این گروه از آغاز عملیات علیه ارتش روسیه خبر داد و آنها ساعاتی بعد به سمت مسکو حرکت کردند و تا ۲۰۰ کیلومتری مسکو پیشروی کردند. همزمان سرویس امنیت فدرال روسیه علیه پریگوژین به دلیل شورش مسلحانه پرونده جدید باز کرد.

روز شنبه ولادیمیر پوتین در یک سخنرانی خواستار اتحاد شد و بعد از آن بود که پریگوژین اعلام کرد نیروهایش پیشروی نمی‌کنند. بامداد یکشنبه ۴ خرداد هم رسانه‌های روسی اعلام کردند پریگوژین به بلاروس خواهد رفت و نیروهای واگنر از اتهام خیانت مصون خواهد ماند

XS
SM
MD
LG