لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

روسیه از «تیک‌تاک» برای ترویج روایت طرفداران مسکو در مورد اوکراین استفاده می‌کند


تیک‌تاک
تیک‌تاک

داده‌های جدید نشان می‌دهد برخی از دشمنان ایالات متحده از برنامه اشتراک‌گذاری ویدئویی بسیار محبوب «تیک‌تاک» برای اعمال نفوذ استفاده می‌کنند.

گزارشی که پنجشنبه توسط اتحاد برای تضمین دموکراسی «ای‌اس‌دی» منتشر شد، نشان می‌دهد که روسیه در تلاش برای تضعیف حمایت غرب از اوکراین، از تیک‌تاک برای ترویج روایت خود استفاده کرده است.

در این گزارش گفته می‌شود: «براساس تجزیه و تحلیل ما، برخی از کاربران بیشتر با رسانه‌های دولتی روسیه در ارتباط هستند تا سایر خبرگزاری‌های مستقل معتبرتر در این پلتفرم.»

این گزارش در ادامه می‌افزاید که «بیشتر کاربران تیک‌‌تاک، رسانه روسی «آر‌تی» را دنبال می‌کنند تا نیویورک‌ تایمز.»

گزارش این سازمان نشان می‌دهد که تا ۲۲ مارس، ۷۸ رسانه خبری تحت حمایت روسیه در تیک‌تاک وجود داشته که مجموعاً بیش از ۱۴ میلیون دنبال‌کننده دارد.

همچنین مشخص شد که علی‌رغم تعهد تیک‌تاک برای نشانه‌گذاری حساب‌های کاربری متعلق به رسانه‌های تحت کنترل دولت، ۳۱ حساب فاقد این نشان بودند.

با این حال به نظر می‌رسد که حتی نشانه‌گذاری بر حساب‌های کاربری تأثیر اندکی بر توانایی آن‌ها برای جذب مخاطب داشته باشد.

براساس برخی معیارها، از جمله عملکرد پست‌های برتر، حساب‌های دارای نشان دولتی روسیه نسبت به سایر پلتفرم‌ها به مخاطبین بیشتری در تیک‌تاک دسترسی پیدا می‌کنند.»

برترین پست یک رسانه دولتی روسیه در تیک‌تاک در سال ۲۰۲۳ تاکنون بیش از ۵.۶ میلیون بازدیدکننده داشته است، در حالی‌که پست برتر آن در توییتر کمتر از ۲۰ هزار بازدید دارد.

تیک‌تاک
تیک‌تاک

گزارش مربوط به استفاده رسانه‌های دولتی روسیه از تیک‌تاک در حالی منتشر می‌شود که مقامات ایالات متحده مجددا در مورد احتمال استفاده از این شبکه اجتماعی برای ایجاد کمپین‌های نادرست و عملیات نفوذ خارجی ابراز نگرانی کرده‌اند.

جان پلمب، مشاور سایبری اصلی وزیر دفاع ایالات متحده، به اعضای یک کمیته فرعی نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت: «تعداد زیادی از مردم در آمریکا از تیک‌تاک استفاده می‌کنند» و هشدار داد که «چین ممکن است هدایت اطلاعات را بدست گیرد و از این پلتفرم به‌عنوان یک سکوی انتشار اطلاعات غلط استفاده کند.»

ژنرال پل ناکاسونه، فرماندهی سایبری ایالات متحده با اشاره به اینکه تیک‌تاک ۱۵۰ میلیون کاربر در ایالات متحده دارد، گفت:« این بستری برای عملیات اطلاعاتی یک کشور خارجی فراهم می‌کند.»

او در ادامه افزود :«یک سوم جمعیت بزرگسال اخبار خود را از این اپلیکیشن دریافت می‌کنند. یک ششم فرزندان ما می‌گویند که دائما در این شبکه اجتماعی هستند.

تیک‌تاک متعلق به شرکت «بایت‌دنس» مستقر در چین، در تلاش برای کاهش نگرانی‌ها است.

شو زی چو، مدیر عامل تیک‌تاک
شو زی چو، مدیر عامل تیک‌تاک

شو زی چو، مدیرعامل تیک‌تاک در جلسه استماع هفته گذشته در کنگره آمریکا، به قانون‌گذاران آمریکایی گفت: «اجازه دهید این را به صراحت بیان کنم، بایت‌دنس نماینده چین یا هیچ کشور دیگری نیست.»

او در ادامه افزود :«ما به درخواست دولت چین محتوا را تبلیغ یا حذف نمی‌کنیم.»

شو زی چو تلاش کرد تا نگرانی‌ها در مورد شیوه‌های جمع‌آوری داده‌های شرکت و قوانین چین را که شرکت را ملزم می‌کند آن اطلاعات را با دولت چین به اشتراک بگذارد، کم اهمیت جلوه دهد. اما قانون‌گذاران و مقامات اطلاعاتی و امنیتی تردیدهای خود را دارند.

مارک روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ارشد کمیته اطلاعاتی سنا، اوایل ماه میلادی جاری هشدار داد که تیک‌تاک «احتمالا یکی از با ارزش‌‌ترین ابزارهای نظارتی در این سیاره است.»

یک روز بعد، ناکاسون، فرمانده سایبری، به اعضای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که تیک‌تاک مانند یک «تفنگ پرشده» است. کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی نیز هشدار دارد که الگوریتم توصیه تیک‌تاک «می‌تواند برای انجام عملیات نفوذ استفاده شود.»

او در ادامه افزود که «این چیزی نیست که به راحتی قابل تشخیص باشد.»

این مطلب با استفاده از گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG