لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

سه شکایت حقوقی از رسانه‌های اجتماعی؛ احتمال جریمه‌های میلیاردی تیک‌تاک و فیسبوک


لوگوهای اپلیکیشن‌های فیسبوک و تیک‌تاک (آرشیو)
لوگوهای اپلیکیشن‌های فیسبوک و تیک‌تاک (آرشیو)

ایالت آرکانزاس در ایالات متحده از «تیک‌تاک» و شرکت مادرش «بایت‌دنس» و همین‌طور «متا» شرکت مادر «فیس‌بوک»، با این ادعا که محصولات آنها برای کاربران مضر هستند، شکایت کرده است.

این اقدام بخشی از تلاش‌های اخیر مقامات آمریکا برای کشاندن شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی به دادگاه، به دلیل نگرانی‌های مربوط به سلامت روان و حفظ حریم خصوصی کاربران است.

به گزارش سی‌ان‌ان، بر اساس این سه شکایت، تیک‌تاک، بایت‌دنس، و متا، قانون ترفندهای بازرگانی گمراه‌کننده دولت را نقض کرده‌اند و احتمال دارد که مجبور باشند میلیون‌ها یا حتی میلیاردها دلار جریمه نقدی بپردازند. این شکایت‌ها در دادگاه ایالتی آرکانزاس ثبت شده‌اند.

این شکایت‌ها در بحبوحه افزایش فشار واشنگتن بر تیک‌تاک به دلیل روابطش با دولت چین و همین طور افزایش شکایات ایالت‌ها به خاطر نگرانی‌های مربوط به سلامت روان کاربران به ویژه کودکان و نوجوان مطرح می‌شود.

مقامات شهرستان‌ها و اداره‌های آموزش و پرورش در چندین ایالت از جمله کالیفرنیا، فلوریدا، نیوجرسی، پنسیلوانیا و ایالت واشنگتن چندین پلت‌فرم رسانه‌های اجتماعی را به اتهام اعتیاد‌آور بودن، هدف قرار داده‌اند.

شکایت علیه «متا» به ویژه بر تأثیر این شرکت بر سلامت روان کاربران جوان متمرکز شده است، و ادعا می‌کند که متا با کارگزاری دکمه‌هایی مثل «لایک»، برچسب‌‌های عکس، خبرهای پی‌درپی، و ویژگی‌های دیگرش اعتیادآور است و «قصد آن دستکاری مغز کاربران از طریق انگیزاندن ترشح دوپامین [که در فرد حس لذت و پاداش ایجاد می‌کند] است.»

آنتیگونه دیویس، رئیس ایمنی جهانی متا، در بیانیه‌ای گفت که این شرکت روی فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری کرده است که «محتوای مربوط به خودکشی، آسیب رساندن به خود، یا اختلالات خوردن را پیش از این که کسی به ما گزارش دهد، پیدا کرده و حذف می‌کند.»

دیویس ضمن اشاره به این که چنین مسائلی پیچیده هستند، گفت که متا می‌خواهد به همه پدر و مادرها اطمینان خاطر دهد که ایمنی کودکان و نوجوان و حمایت از آن برایش ارجحیت دارد.

دو شکایت دیگر که هر دو علیه شرکت چینی «بایت‌دنس» و شرکت متعلق به آن «تیک‌تاک» ثبت شده‌، به خاطر محتوای شان و همینطور به خاطر تهدید امنیت ملی ایالات متحده است.

اولین شکایت ادعا می‌کند که تیک‌تاک در فروشگاه‌های اپلیکشن با این ادعا که مناسب نوجوانان است کاربران را فریب داده است، چرا که «به حد وفور» محتواهایی با فحش و ناسزا، مصرف مواد و برهنگی را نشان می‌دهد.

در این دادخواست همچنین ادعا شده است که اپلیکیشن «دوئین» خواهر چینی تیک‌تاک چنین محتواهایی را در چین در دسترس کاربران قرار نمی‌دهد.

شکایت دوم علیه بایت‌دنس و تیک‌تاک، این شرکت‌ها را به اظهارات گمراه‌کننده در مورد دسترسی مقامات دولتی چین و ادعاهای دروغین آنها که داده‌های کاربران غیرقابل دسترس است، متهم می کند.

تیک‌تاک داده‌های کاربران ایالات متحده را به سرورهایی که توسط غول فناوری آمریکایی «اوراکل» اداره می‌شوند منتقل کرده است و می‌گوید که کنترل‌هایی را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به داده‌ها سازمان‌دهی کرده است. اما، بنابر این شکایت‌، این بدان معنا نیست که داده‌ها لزوما محفوظ هستند.

شو زی چو، مدیر عامل «تیک‌تاک» هفته گذشته در مقابل کنگره در مورد تأثیرات این پلتفرم بر سلامت روان نوجوانان شهادت داد.

قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و دموکرات‌ در این جلسه نگرانی‌های متعدد خود را در مورد پیامدهای در اختیار گذاشتن داده‌های کاربران تیک‌تاک به دولت چین، و تهدیداتی که می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده را به خطر بیندازد، مطرح کردند.

همزمان با شهادت چو در مقابل کنگره، فرماندار ایالت یوتا قوانین جدیدی را امضا کرد که به واسطه آنها، کودکان و نوجوانان در این ایالت بدون رضایت والدین خود اجازه دسترسی به اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی مانند «تیک‌تاک» را از دست خواهند داد و با محدودیت‌های دیگری نیز مواجه خواهند شد.

در مورد این قانون که اولین قانون در نوع خود در ایالات متحده است، گفته می‌شود که به منظور محافظت از نوجوانان در برابر رسانه‌های اجتماعی اعتیادآور طراحی شده است.

در تهیه این مطلب از گزارش سی‌ان‌ان استفاده شده است

XS
SM
MD
LG