لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

کودکان و نوجوانان در ایالت یوتا برای دسترسی به رسانه‌های اجتماعی مانند «تیک‌تاک» به تایید والدین خود نیاز دارند


اسپنسر کاکس، فرماندار جمهوری‌خواه یوتا در حال امضاء کردن دو قانون جدید - پنجشنبه ۲۴ مارس ۲۰۲۳ (۴ فروردین ۱۴۰۱)
اسپنسر کاکس، فرماندار جمهوری‌خواه یوتا در حال امضاء کردن دو قانون جدید - پنجشنبه ۲۴ مارس ۲۰۲۳ (۴ فروردین ۱۴۰۱)

کودکان و نوجوانان در یوتا، تحت قانون جدید این ایالت، بدون رضایت والدین خود، اجازه دسترسی به اپلیکیشن‌های رسانه‌های اجتماعی مانند «تیک‌تاک» را از دست خواهند داد و با محدودیت‌های دیگری نیز مواجه خواهند شد.

این قانون که اولین قانون نوع خود در ایالات متحده است، به منظور محافظت از نوجوانان در برابر رسانه‌های اجتماعی اعتیادآور طراحی شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دو قانون جدید که توسط اسپنسر کاکس، فرماندار جمهوری‌خواه یوتا در روز پنجشنبه امضاء شد، کودکان زیر ۱۸ سال را از استفاده از شبکه‌های اجتماعی بین ساعات ۱۰:۳۰ شب و ۶:۳۰ بامداد منع می‌کند و هر کسی که می‌خواهد در این ایالت از رسانه‌های اجتماعی کند، نیاز به تأیید سن دارد.

این قانون همینطور، امکان شکایت را برای کودکانی که ادعا می‌کنند رسانه‌های اجتماعی به آنها آسیب رسانده است، فراهم می‌کند.

قانون‌گذران یوتا در کل به دنبال این هستند که از فریب خوردن کودکان و نوجوانان با تبلیغات و ویژگی‌های اعتیادآور این اپلیکیشن‌ها جلوگیری کنند.

انتظار می‌رود شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی پیش از به اجرا در آمدن این قوانین در مارس ۲۰۲۴ (اوایل سال ۱۴۰۳) از آنها شکایت کنند.

جنگ علیه رسانه‌های اجتماعی در مجلس یوتا که اکثر قانون‌گذاران آن جمهوری‌خواه هستند، نشانگر این است که چطور برداشت سیاستمداران از شرکت‌های فناوری، حتی در میان جمهوری‌خواهان که معمولاً موافق تجارت هستند، تغییر کرده است.

غول‌های فناوری مانند فیس‌بوک و گوگل بیش از یک دهه است که از رشد لجام‌گسیخته‌ای برخوردار بوده‌اند، اما در میانه نگرانی‌های اخیر در مورد حریم خصوصی کاربران، سخنان نفرت‌انگیز، اطلاعات نادرست و اثرات مضر بر سلامت روان نوجوانان، حالا قانون‌گذاران، حمله به فناوری‌های بزرگ را به ابزاری برای مبارزات انتخاباتی خود تبدیل کرده‌اند.

قانون جدید یوتا در همان روزی امضاء شد که مدیر عامل «تیک‌تاک» در مقابل کنگره در مورد تأثیرات این پلتفرم بر سلامت روان نوجوانان شهادت داد.

XS
SM
MD
LG