لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

تصویب لایحه‌ای که به بایدن اختیار ممنوع کردن «تیک‌تاک» را می‌دهد


لوگوی تیک‌تاک (آرشیو)
لوگوی تیک‌تاک (آرشیو)

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه با رای خود به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، قدرت آن را داد تا «تیک‌تاک» TikTok را که یک رسانه اجتماعی چینی است، ممنوع کند.

اگر این کار انجام شود گسترده‌ترین محدودیت ایالات متحده برای یک نرم افزار کاربردی رسانه اجتماعی خواهد بود.

به گزارش رویترز، قانونگذاران با اکثریت آراء ، ۲۴ رای موافق و ۱۶ رای مخالف، به دولت بایدن اختیار جدیدی برای منع نرم‌افزار کاربردی متعلق به شرکت «بایت‌دنس» که توسط بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی استفاده می‌شود - و همچنین منع سایر نرم‌افزار‌های کاربردی که خطرات امنیتی برای ایالات متحده محسوب می‌شوند را دادند.

مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه کمیته که از این لایحه حمایت می‌کند، گفت: «تیک‌تاک یک تهدید امنیت ملی است... زمان اقدام فرا رسیده است.»

او افزود: «هرکسی که تیک‌تاک را در دستگاه خود دانلود کرده باشد، به حزب کمونیست چین دریچه‌ای مخفی برای دسترسی به تمام اطلاعات شخصی خود داده است.»

دموکرات‌ها با این لایحه مخالفت کردند و گفتند که عجولانه است و نیاز به بررسی دقیق و مشورت با کارشناسان دارد.

این لایحه دقیقاً نحوه عملکرد این ممنوعیت را مشخص نمی‌کند، اما به بایدن این اختیار را می‌دهد تا هرگونه تراکنش با تیک‌تاک را ممنوع کند.

این کار اجازه نخواهد داد که فردی در آمریکا بتواند اپ تیک‌تاک را بر روی گوشی های همراه خود دانلود کرده و یا به آن دسترسی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG