لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۶

هشدار به «تیک‌تاک» و «واتس‌اپ»؛ ایتالیا و بریتانیا نگران حریم خصوصی کاربران هستند


تشکیلات «حفاظت از داده‌ها» در ایتالیا به اپلیکیشن «تیک‌تاک» که متعلق به چین است رسما در مورد نقض مقررات اتحادیه اروپا در ارتباط با محافظت از حریم خصوصی کاربران هشدار داده است.

«تیک‌تاک» که به کاربران اجازه می‌دهد ویدیوهای خود را به اشتراک بگذارند، طی هفته های اخیر به کاربران اعلام کرده بود که از تاریخ ۱۳ ماه ژوئیه جاری آگهی های تبلیغاتی هدفمند ارائه خواهد داد.

به گفته تشکیلات «حفاظت از داده‌ها»، این اقدام در حالی است که «تیک‌تاک» از کاربران برای استفاده از داده‌های ذخیره شده در وسایل الکترونیکی‌شان درخواست موافقت نکرده است. «تیک‌تاک» به نوبه خود مدعی شده است که این کار را در راستای منافع مشروع شرکت و شریکان آن انجام می‌دهد. ایتالیا می‌گوید این استدلال با مقرّرات اتحادیه اروپا در زمینه حریم خصوصی کاربران همخوانی ندارد.

«حفاظت از داده‌ها» هشدار داده در صورت عدم عقب نشینی «تیک‌تاک» از سیاست اعلام شده‌اش این حق را برای خود محفوظ می‌داند که محدودیتهایی را در موردش به اجرا بگذارد.

در همین‌حال، در بریتانیا دفتر کمیسر اطلاعات که به منزله نهاد حافظ داده‌ها در آن کشور است اعلام کرد بریتانیا باید کاربرد «واتس‌اپ» و پیامهای کامپیوتری خصوصی و دیگر جایگاههای پیام رسانی اینترنتی توسّط وزیران کابینه و مقامات دولتی را بررسی کند.

این هشدار پس از آن مطرح می‌شود که تحقیقات نشان داد در دوره همه گیری کرونا کیفیت ایمنی داده‌ها نامناسب بوده است. جان ادواردز، کمیسر اطلاعات بریتانیا، گفت ضمن درک ارزش ارتباطات آنی به لطف شبکه‌هایی مانند «واتس‌اپ»، باید متوجه بود که بهای کاربرد این شیوه ها نباید به مفهوم فقدان شفافیت و کیفیت نامناسب ایمنی داده ها باشد.

XS
SM
MD
LG