لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

مدیرعامل «تیک‌تاک» تحت فشار پرسش‌های قانون‌گذاران آمریکایی خُرد شد


مدیر عامل «تیک‌تاک» روز پنجشنبه با پرسش‌های سختی از سوی قانون‌گذاران آمریکایی روبرو شد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا ماه گذشته با اکثریت آراء متقاعد شد‌ که اپلیکیشن ویدیو‌های کوتاه متعلق به چین به دلیل عمل کردن به عنوان «ابزاری» برای حزب کمونیست چین باید ممنوع شود و همین طور به خاطر این که محتوای آن می‌تواند به سلامت روان کودکان آسیب برساند.

به گزارش رویترز، شهادت شو زی چو، مدیر عامل تیک‌تاک در مقابل کنگره به یک هفته تلاش شرکت چینی برای متقاعد کردن آمریکایی‌ها و قانونگذاران آمریکایی به این که اپلیکیشن ارزش اقتصادی دارد و از آزادی بیان حمایت می‌کند، پایان داد. در مقابل، اعضای کنگره این شرکت را به جاسوسی و فریب متهم کرده و برای ممنوع کردن اپلیکیشن «تیک‌تاک» پافشاری بیشتری کردند.

تیک‌تاک که بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر آمریکایی دارد، طی جلسه بازپرسی، بارها مورد حمله قرار گرفت، در حالی که هیچ کدام از قانون‌گذاران حمایت خود را نشان ندادند.

بسیاری از آنها، بارها به این نکته اشاره کردند که خودشان پدر و مادر هستند، از نیاز به مهار کردن این اپلیکیشن که کودکان آمریکایی را تحت سلطه خود درآورده است، صحبت کردند.

به طور کلی، قانون‌گذاران پاسخ‌های چو در مورد چین و محتوای تیک‌تاک که کودکان را هدف قرار می‌دهد، گریزجویانه خواندند. طوری که تونی کاردنس، نماینده دموکرات، ضمن نظراتش در مورد پاسخ‌های چو هنگام شهادت، گفت که چو بلد است که چطور «با کلمات بازی‌کند.»

چو به بسیاری از سؤالات مهم با گفتن این که این مسائل «پیچیده» هستند، پاسخ داد. او از هیچ تلاش جدیدی برای حفظ حریم خصوصی کاربران خبر نداد و همان توضیحات قبلی‌ای را داد که منتقدان را راضی نکرد.

جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها همچنین نگرانی‌های متعدد خود را در مورد در اختیار گذاشتن داده‌های کاربران تیک‌تاک به دولت چین، و تهدیداتی که می‌تواند امنیت ملی ایالات متحده را به خطر بیاندازد در این جلسه بازپرسی صحبت کردند.

گفتنی است روز بیست و ششم اسفند نیز کاخ سفید اعلام کرد که از طرح پیشنهادی دوحزبی قانونگذاران آمریکا برای ممنوع کردن استفاده از شبکه اجتماعی «تیک‌تاک» در ایالات متحده حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG