لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

سخنگوی کرملین: پوتین پنج روز پس از شورش واگنر با پریگوژین دیدار کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و یوگنی پریگوژین رئیس گروه مزدوران واگنر
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و یوگنی پریگوژین رئیس گروه مزدوران واگنر

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز دوشنبه ۱۰ ژوئیه گفت رئیس جمهوری روسیه با رئیس گروه واگنر و فرماندهان این گروه جلسه‌ای درباره شورش آنها برای براندازی فرماندهان ارشد نظامی کشور برگزار کرده است.

به گفته دمیتری پسکوف، این جلسه روز ٢٩ ژوئن یعنی پنج روز پس از شورش نافرجام گروه واگنر برگزار شده است.

پسکوف گفت پوتین ۳۵ نفر از جمله یوگنی پریگوژین و فرماندهان ارشد واگنر را به این جلسه که سه ساعت به طول انجامید، دعوت کرده بود. سخنگوی کرملین افزود، رئیس جمهوری در این جلسه ارزیابی خود از اقدامات گروه واگنر طی «عملیات نظامی ویژه» و شورش آنها در روز ۲۴ ژوئن را به اطلاع حاضران رساند.

به گفته پسکوف، پوتین در ادامه به توضیحات فرماندهان واگنر درباره این شورش گوش داد و گزینه‌هایی بیشتری برای استخدام و نبرد در اختیار آنها گذاشت. کارشناسان این شورش را جدی‌ترین چالش علیه ولادیمیر پوتین پس از به قدرت رسیدن او در آخرین روز سال ١٩٩٩ میلادی می‌دانند.

  • ابقای والری گراسیموف و سرگی شویگو

رئیس ستاد کل ارتش روسیه در ویدیویی که روز دوشنبه منتشر شد، برای اولین بار پس از شورش گروه واگنر در انظار عمومی ظاهر شد.

انتشار این تصویر حاکی از آن است که ولادیمیر پوتین والری گراسیموف و همچنین سرگی شویگو را به رغم درخواست یوگنی پریگوژین برای برکناری آنها همچنان در سمت‌های‌شان نگه داشته است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد تصویر گراسیموف مربوط به جلسه روز یکشنبه «رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه و فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین» است؛ عناوینی که گراسیموف پیش از شورش واگنر نیز از آنها برخوردار بود.

ابقای شویگو و گراسیموف حاکی از ناکامی شورش پریگوژین علیه فرماندهان ارشد ارتش روسیه، دست‌کم برای حال حاضر، است.

از طرف راست: سرگی شویگو وزیر دفاع، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری، و والری گراسیموف رئیس ستاد کل ارتش روسیه. آرشیو
از طرف راست: سرگی شویگو وزیر دفاع، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری، و والری گراسیموف رئیس ستاد کل ارتش روسیه. آرشیو

پرگوژین ماه‌ها قبل از شورش دو هفته پیش خود آشکارا به فرماندهان ارشد ارتش روسیه اهانت می‌کرد اما پوتین، شویگو، و گراسیموف واکنشی به آن نشان نمی‌دادند.

رئیس گروه مزدور واگنر در هفته منتهی به شورش نیز حملات خود علیه شویگو را شدت بخشید و در توضیح توجیهات روسیه برای حمله به اوکراین گفت وزارت دفاع درباره دلایل و نحوه هدایت جنگ به پوتین دروغ می‌گوید.

پریگوژین هدف از شورش خود را تسویه حساب با شویگو و گراسیموف خوانده و تلاش برای تسخیر قدرت یا به چالش کشیدن پوتین را تکذیب کرده بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG