لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

مزدوران واگنر در بلاروس؛ لهستان تیپ‌های مکانیزه را به شرق اعزام کرد


سربازان لهستانی. آرشیو
سربازان لهستانی. آرشیو

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۷ تیر، گزارش داد که نگرانی از ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی توسط مزدوران گروه واگنر در مرزهای شرقی لهستان، این کشور را بر آن داشته است تا بیش از یک هزار سرباز را در قالب دو تیپ مکانیزه به مرزهای شرقی خود اعزام کند.

به نوشته رویترز، این اقدام در شرایطی صورت می‌پذیرد که لهستان نگران است حضور مزدوران واگنر ـ که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پیشنهاد انتقال آنها را داده است ـ می‌تواند تنش‌ها را تشدید کند و باعث بی‌ثباتی در اروپا شود.

ماریوش بلاشاک، وزیر دفاع لهستان، در توییتر خود نوشت که سربازان و تجهیزات تیپ‌های ۱۲ و ۱۷ مکانیزه برای نشان دادن آمادگی این کشور در برابر بی‌ثباتی احتمالی، در نزدیکی مرز بلاروس مستقر می‌شوند.

لهستان پیشتر هم از اعزام ۵۰۰ افسر پلیس برای تقویت امنیت در مرز بلاروس خبر داده بود.

لهستان در عین حال، با افزایش تلاش مهاجران برای عبور از مرز مواجه شده است. برای مثال، روز جمعه بیش از ۲۰۰ تن از کشورهای مراکش، هند و اتیوپی اقدام به عبور غیرقانونی از مرز این کشور کردند.

در این ارتباط، لهستان همواره بلاروس را به سازماندهی بحران مهاجران متهم کرده است.

پیشتر نیز صدای آمریکا در گزارشی نوشته بود که دولت لهستان اعلام کرده است که از این پس، منطقه «کالینینگراد» را با نام تاریخی لهستانی آن، یعنی «کرولویتس» می نامد. این تصمیم خشم مقامات مسکو را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، والدمار بودا، وزیر توسعه لهستان، با استناد به توصیه‌ای از یک کمیسیون دولتی که مسئول استانداردسازی نام‌های خارجی در زبان لهستانی است، گفته بود که کالینینگراد به طور رسمی با نام کرولویتس شناخته خواهد شد.

آقای بودا روز چهارشنبه افزوده بود: «ما نمی‌خواهیم روسی‌سازی در لهستان رخ دهد. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم نام کالینینگراد را به زبان مادری خود تغییر دهیم.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در واکنش به این خبر گفت: «این دیگر حتی روس‌هراسی هم نیست، رفتارهایی جنون‌آمیز است که در لهستان جریان دارد»

او گفت: «این عمل هیچ منفعتی برای لهستان ندارد. اینها فقط اقدامات غیردوستانه نیستند، بلکه اقدامات خصمانه هستند.»

XS
SM
MD
LG