لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

ماموران امنیتی روسیه دفاتر پریگوژین را برای یافتن شواهد علیه فرمانده واگنر بازرسی کردند


یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر
یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر

ماموران سرویس‌های امنیتی فدرال (FSB) روسیه، در ساختمان شیشه‌ای گروه واگنر در سن پترزبورگ، دفاتر شرکت را برای یافتن شواهدی علیه یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر ـ که شورش ماه گذشته در این کشور را رهبری کرد ـ تفتیش کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت پاتریوت مدیا، گروه هلدینگ رسانه‌ای مرتبط با یوگنی پریگوژین، فرمانده مزدوران واگنر روسیه، در پی شکست شورش مسلحانه ـ که توسط جنگجویان گروه واگنر او ترتیب داده شده بود ـ تعطیل می‌شود.

پیش‌تر به عنوان بخشی از توافق برای پایان دادن به این شورش مسلحانه، پریگوژین اجازه یافت به تبعید خودخواسته به بلاروس برود و به مبارزانش این امکان داده شد که به او بپیوندند، و یا در نیروهای مسلح روسیه ادغام شوند.

بر اساس این گزارش، بسته شدن پاتریوت مدیا، در بحبوحه گزارش‌هایی مبنی بر مسدود شدن رسانه‌های مرتبط با پریگوژین، توسط سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه صورت می‌گیرد.

علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که «کارخانه تولید محتوا برای جنگ روانی» پریگوژین که برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی در کشورهای خارجی استفاده می‌شد، نیز منحل شده است.

با وجود اینکه اقدام واگنر شورش مسلحانه به شمار می‌آید، گروه واگنر هنوز به طور رسمی در روسیه غیرقانونی اعلام نشده است، اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که در مورد امور مالی شرکت «پذیرایی پریگوژین» تحقیق و تفحص خواهد کرد.

گروه واگنر که به دلیل دخالت در درگیری‌هایی مانند جنگ اوکراین شناخته می‌شود، تحت رهبری پریگوژین گسترش یافته و منافع تجاری و جنگجویان بین‌المللی بسیاری در آفریقا و خاورمیانه را در بر می‌گیرد که حد و مرز آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

XS
SM
MD
LG