لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: شورش واگنر «لحظه‌ای جدید» در جنگ روسیه علیه اوکراین بود


متیو میلر
متیو میلر

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تحولات روز شنبه در روسیه را بسیار قابل توجه و «لحظه‌ای جدید» توصیف کرد.

در کنفرانس خبری روز دوشنبه، ۵تیر ماه، میلر یادآوری کرد که ۱۶ ماه پیش روسیه ادعا کرد نیروهای کشورش بزودی کی‌یف، پایتخت اوکراین، را تسخیر خواهند کرد اما «روز شنبه دیدیم نیروهای روسی یک ساختمان وزارت دفاع، در یک شهر روس، در خاک روسیه را اشغال کردند.»

میلر معتقد است که پیش‌بینی آینده در روسیه و تأثیر این واقعه در عملیات روسیه در اوکراین دشوار است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که «هر جا واگنر بوده مرگ و ویرانی بجای گذاشته» درباره سرنوشت یا فعالیت آن گروه خارج از روسیه، مانند سوریه و آفریقا نیز همان نظر را ابراز داشت.

متیو میلر گفت که روز شنبه مقامات مختلفی در وزارت خارجه آمریکا، چه در واشنگتن و چه در مسکو، با مقامات مربوطه در مسکو تماس داشتند.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا واشنگتن دو پیام داشت: ۱«- انتظار داریم روسیه امنیت سفارت و دیپلماتهای آمریکا را تضمین کند، ۲- دولت بایدن تحول را امری داخلی میداند و دخالتی در آن نداشته و نخواهد داشت»

میلر تأکید کرد که «ایالات متحده موضعی درباره رهبری فدراسیون روسیه و وزارت دفاع آن کشور اتخاذ نمی‌کند. سیاست ما همیشه نسبت به اقداماتی بوده که روسیه انجام داده است». اشاره آقای میلر به «اشغال کشور همسایه» و «دیگر دخالتهای شرورانه در سراسر جهان» بود.

میلر از وضعیت یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر، و یا موقعیت سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و ولری گراسیمف، رئيس ستاد ارتش آن کشور نیز اظهار بی‌اطلاعی کرد.

بعد از مدتها انتقاد از وزارت دفاع روسیه و به بهانه حمله ارتش روسیه به نیروهای واگنر، یوگنی پریگوژین فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی جمعه شب ۲ خرداد اعلام عملیات علیه ارتش کرد. آنها ساعاتی بعد به سمت مسکو حرکت کردند و تا ۲۰۰ کیلومتری مسکو پیشروی کردند. همزمان سرویس امنیت فدرال روسیه علیه پریگوژین به دلیل شورش مسلحانه پرونده جدید باز کرد.

روز شنبه ولادیمیر پوتین در یک سخنرانی خواستار اتحاد شد و بعد از آن بود که پریگوژین اعلام کرد نیروهایش پیشروی نمی‌کنند.

بامداد یکشنبه ۴ خرداد هم رسانه‌های روسی اعلام کردند پریگوژین به بلاروس خواهد رفت و نیروهای واگنر از اتهام خیانت مصون خواهد ماند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG