لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

یک هفته بعد از بحران نظامی روسیه؛ ژنرال سرگئی سوروویکین «در بازداشت» استژنرال سرگئی سوروویکین در یک مراسم رسمی در کنار پوتین رئیس جمهوری روسیه.
ژنرال سرگئی سوروویکین در یک مراسم رسمی در کنار پوتین رئیس جمهوری روسیه.

ژنرال سرگئی سوروویکین یکی از فرماندهان ارشد روسیه است که در جنگ اوکراین نقش برجسته‌ای داشته اما رسانه‌های غربی می‌گویند او بعد از بحران هفته‌ پیش در روسیه، مورد غضب دولت پوتین قرار گرفته و در بازداشت است. هرچند که دولت روسیه این ادعا را تکذیب کرده است.

ابتدا نشریه «مسکو تایمز» به نقل از منابعی در وزارت دفاع روسیه گزارش داد که ژنرال سرگئی سوروویکین به اتهام «خیانت» به‌دلیل همکاری با شورش مسلحانه گروه نظامی واگنر بازداشت شده است.

رسانه های آمریکایی از جمله نیویورک تایمز گزارش دادند احتمالا ژنرال سوروویکین پیش از وقوع شورش گروه واگنر از آن مطلع بوده و اکنون مقام‌های روسیه در حال بررسی این موضوع هستند که آیا او همدست شورشیان بوده است یا خیر.

سی ان ان روز چهارشنبه گزارش داد او عضو مخفی گروه واگنر بود.

او که پیشتر حتی تا فرماندهی نیروهای روسیه در اوکراین ارتقا یافته بود، بعدتر به مقام جانشین فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین تنزل یافت.

دولت روسیه بعد از انتشار گزارش‌ها درباره بازداشت ژنرال سوروویکین اعلام کرد او در بازداشت نیست.

حتی روز پنجشنبه، کاخ کرملین گزارش نیویورک تایمز مبنی بر اینکه سوروویکین پیش‌تر از شورش اطلاع داشت، را تائید نکرد.

ژنرال سرگئی سوروویکین از متحدان نزدیک پوتین رئیس جمهوری روسیه محسوب می‌شود. او در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ مناصب مهم نظامی از جمله فرماندهی عملیات نیروهای مسلح روسیه را بر عهده داشت. در سال ۲۰۱۳ به فرماندهی منطقه نظامی شرق روسیه رسید و در درگیری‌های سال ۲۰۱۴ برای تصرف مناطقی از اوکراین نقش داشت. او در آغاز حضور روسیه در سوریه هم به عنوان فرمانده این نیروها حضور داشت.

او در جنگ اوکراین هم نقش مهمی داشت و در آخرین سمت، مقام جانشین فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین بود.

یک هفته پیش در پی اختلاف بین رهبر مزدوران گروه واگنر که به همراه ارتش روسیه علیه اوکراین می‌جنگند، این نیروها به سمت مسکو حرکت کردند اما بعد از سخنرانی ولادیمیر پوتین و درخواست اتحاد، ناگهان فرمانده واگنرها فرمان توقف عملیات را داد و خود به بلاروس رفت. دولت روسیه هم وعده داد علیه نیروهای واگنر اعلام جرم نکند.

XS
SM
MD
LG