لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۵

یک فرمانده ارشد مزدوران واگنر: به بلاروس می‌رویم


تصویری از چند مزدور واگنر. ارشیو
تصویری از چند مزدور واگنر. ارشیو

آنتون یلیزاروف، فرمانده ارشد گروه مزدوران واگنر، از آماده‌شدن شبه نظامیان این گروه برای نقل مکان به بلاروس خبر داد.

واگنرها طی روزهای ٢٣ و ۲۴ ژوئن با تسخیر شهر روستوف در جنوب روسیه و حرکت به سوی مسکو، شورش بی‌سابقه‌ای علیه ولادیمیر پوتین به راه انداختند. از زمان برقراری صلح که با پادرمیانی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس حاصل شد، اطلاع دقیقی از محل یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه واگنر، و جنگجویانش وجود نداشته است.

طبق توافق مزبور، قرار شد پریگوژین به بلاروس نقل مکان کند و به جنگجویانش سه گزینه رفتن با او به بلاروس، پیوستن به نیروهای مسلح روسیه، و یا بازگشت به خانه داده شد.

اما پس از اینکه لوکاشنکو روز پنجشنبه اعلام کرد پریگوژین و هزاران جنگجویش هنوز در روسیه هستند، تردیدهایی درباره اجراشدن این توافق به وجود آمده است.

به گفته یلیزاروف، جنگجویان واگنر پیرو دستور پریگوژین تا اوایل ماه اوت در تعطیلات به سر می‌برند و پس از آن به بلاروس نقل مکان می‌کنند.

او افزود واگنرها باید پایگاه‌های نظامی و مکان‌های مخصوص تمرین‌های نظامی آماده و با دولت و ادارات محلی هماهنگی کنند.

خود پریگوژین طی دو هفته گذشته به طرز غیرمعمولی ساکت بوده و هیچ پستی از خود در کانال تلگرامش نگذاشته است.

  • اردوگاه خالی

یک مشاور وزیر دفاع بلاروس روز جمعه اعلام کرد هنوز هیچ عضو واگنر از اردوگاه نظامی بلااستفاده که لوکاشنکو برای استفاده این گروه پیشنهاد داده، بازدید نکرده است.

پریگوژین که مدت‌ها منتقد نحوه تعامل وزارت دفاع و روسای ستاد نیروهای مسلح روسیه با جنگ اوکراین بود، شورش خود را «راهپیمایی عدالت» به سوی مسکو با هدف اعتراض به فساد و ناکارامدی مقامات ارشد خوانده بود.

یلیزاروف انتقادات گسترده از پریگوژین در رسانه‌های روسیه را تلاش آنها برای ایجاد شکاف میان او و مزدورانش خواند. این فرمانده ارشد واگنرها افزود تلاش رسانه‌های روسیه شکست خواهد خورد زیرا پریگوژین زمانی که «دولت به ما نیاز نداشت» جنگجویان واگنر را سازماندهی کرد.

در روزهای گذشته، تلویزیون دولتی روسیه تصاویری از حمله به دفتر پریگوژین در سن‌پترزبورگ و یکی از کاخ‌هایش منتشر کرد.

طبق این گزارش، به‌رغم توافق ۲۴ ژوئن، تحقیقات درباره پریگوژین در جریان است.

XS
SM
MD
LG