لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۷

پخش وصیت مجیدرضا رهنورد؛ «بر مزارم نماز و قرآن نخوانید؛ شادی کنید»


مجید رضا رهنورد (چپ)‌ قبل از دستگیری‌ و عکس‌های رسانه‌های حکومت ایران از او بعد از دستگیری مجیدرضا رهنورد
مجید رضا رهنورد (چپ)‌ قبل از دستگیری‌ و عکس‌های رسانه‌های حکومت ایران از او بعد از دستگیری مجیدرضا رهنورد

یک ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد مجیدرضا رهنورد با چشم‌بند می‌گوید در وصیتنامه‌اش نوشته به جای آن که بر مزارش نماز و قرآن بخوانند، «شادی کنند و آهنگ شاد پخش کنند.»

پخش ویدئوی وصیت مجیدرضا رهنورد با تقدیر کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت که در زیر به چند مورد از آنها اشاره شده است.

یکی از کاربران در واکنش به این ویدئو نوشته است: «رفتن لحظه آخر از بچه‌ای که داره میره واسه اعدام، مصاحبه گرفتن که بخاطر وصیت‌نامه‌اش تحقیرش کنند که گفته نماز و قرآن برام نخونید. شاد باشید، آهنگ شاد بذارید. نمی‌دونستن که همین فیلم کوتاه، همین یک جمله، اون دست شکسته و اون قامت راست تبدیل به امید دوباره میشه.»

کاربر دیگری این کار رهنورد را شجاعت تمام دانسته و نوشته: «فردای آزادی ایران، مسابقات موتورسواری را بنام مجیدرضا رهنورد ترتیب می‌دهیم تا جوانان و آیندگان هیچوقت شجاعت تو را فراموش نکنند. مجیدرضا رهنورد ایستادگی تو همیشه در تاریخ ایران خواهد ماند.»

کاربری دیگر با افزودن هشتگ مهسا امینی و زن، زندگی، آزادی در حساب کاربری خود ضمن اشاره به وصیت مجیدرضا رهنورد نوشته: «این درخواست مجید رهنورد که خواسته بر پیکرش نه قرآن بخوانند، نه نماز و نه گریه، اما فقط شادی؛ فرهنگی عمومی شده که مصادیق آن در مراسم بسیاری از جان‌باختگان اعتراض‌های اخیر هم دیده می‌شود. از نماد‌های دینی خبری نیست.»

«صحبت های مجیدرضا رهنورد پیش از اعدام حقیقت نظر و نگاه این جوان قهرمان ایرانی برابر جمهوری تزویر، ریا و فساد اسلامی است.» این یکی دیگر از واکنش های کاربران توئیتر است که در ادامه نوشته: «مجید جان تاریخ نام تو را به عنوان یکی از قهرمانان آزادی ایران به خاطر می سپارد.»

مجیدرضا رهنورد یکی از معترضان به جرم «محاربه» از طریق «کشیدن سلاح سرد» و «قتل دو مامور بسیجی» متهم شناخته شده و محکوم به اعدام شد.

قوه قضاییه جمهورس اسلامی ایران بامداد روز دوشنبه از اعدام مجیدرضا رهنورد خبر داد.

خبر اعدام در ملأ عام معترض مجیدرضا رهنورد در رسانه‌های جهان بازتابی گسترده داشت. یک کارشناس برجسته در نیویورک تایمز مسئله سرنگونی جمهوری اسلامی را پایان یافته دانست و وال استریت جورنال نیز در مقاله‌ای نوشته که ایران در مسیری متفاوت با آنچه روحانیت در راه بقای آن تلاش کرده است پیش می‌رود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG