لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی؛ صدا و سیما و احمد خاتمی در فهرست تحریم‌‌شدگان


اعتراضات در ایران
اعتراضات در ایران

شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۰ فرد و یک نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل «سرکوب غیرقابل قبول» اعتراضات اخیر در ایران تحریم کرد.

این شورا همچنین چهار فرد و چهار نهاد را در ارتباط با تحویل پهپادهای ساخت ایران به روسیه برای استفاده در جنگ در اوکراین تحت تحریم قرار داد.

از جمله افراد تحریم‌شده می توان به احمد خاتمی امام جمعه تهران، و آمنه سادات ذبیح‌پور و علی رضوانی، دو خبرنگار صدا و سیما معروف به دو «بازجو خبرنگار» اشاره کرد. این دو خبرنگار بیشتر به دلیل پخش گزارش‌های تلویزیونی علیه مخالفان جمهوری اسلامی و اعترافات اجباری از صدا و سیما شناخته می‌شوند.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی و پیمان جبلی، رئیس آن، را تحریم کرد.

سید مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور جمهوری اسلامی، و شماری از مقامات ارشد انتظامی در استان‌های مختلف ایران نیز از دیگر افراد تحریم‌شده‌ هستند.

اقدامات محدودکننده اتحادیه اروپا شامل مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا، و ممنوعیت در دسترسی به منابع مالی یا اقتصادی افراد تحریم شده است.

اقدامات روز دوشنبه شورای اتحادیه اروپا به دنبال تصمیم قبلی این شورا در ۱۷ اکتبر، ۲۰ اکتبر و ۱۴ نوامبر انجام شده است.

این تحریم‌های جدید در همان روزی اعلام شده است که مقامات جمهوری اسلامی مجیدرضا رهنورد، یک معترض جوان، را در مشهد اعدام کردند.

شرکت «پرآور پارس»، «سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه»، «شرکت اوج پرواز ما دو نفر» و «شرکت طراحی و ساخت موتورهای هوایی » در کرج چهار نهادی هستند که در روز دوشنبه در ارتباط با تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه تحریم شدند.

XS
SM
MD
LG