لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

آمریکا: جهان نظاره‌گر محاکمه‌های ساختگی است و جمهوری اسلامی را پاسخگو خواهد کرد


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود، اعدام مجید‌رضا رهنورد را شدیدا محکوم کرد و افزود: «جهان، نظاره‌گر محاکمه‌های ساختگی است و جمهوری اسلامی را به پاسخگویی ملزم خواهد کرد.»

ند پرایس افزود: «وقتی زمان شنیدن اخبار وحشتناک از ایران رسید، خبردار شدیم که مجیدرضا رهنورد جدیدترین قربانی جمهوری اسلامی است. او در یک محاکمه که می‌توان ساختگی خواند،‌ به سرعت اعدام شد. ما خبر‌دار شدیم که او را در ملاء عام اعدام کردند، در ملاء عام به دار آویخته شد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اشاره به این که هزاران نفر به دلیل دست داشتن در این اعتراضات بازداشت شده و بسیاری از آنها اکنون با احکام سختگیرانه از جمله مجازات اعدام و محاکمه‌های ساختگی که فاقد هرگونه رویه قضایی هستند، روبرو شده‌اند افزود: «ما این رفتار ظالمانه را به شدیدترین شکل محکوم می کنیم، این احکام سخت و بی‌رحمانه برای ترساندن مردم ایران است، هدف آنها سرکوب مخالفان است، و این احکام صرفاً این مساله را تأیید می کنند که رهبری ایران واقعاً چقدر از مردم خود می ترسد.»

ند پرایس در پایان گفت: «در حالی که رهبران ایران به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو ادامه می‌دهند، آنها باید بدانند که ایالات متحده ناظر است. اما مهمتر از آن، جهان ناظر است و با هماهنگی متحدان و شرکایمان در سراسر جهان، برای مقابله با نقض حقوق بشر ایران ادامه خواهیم داد.»

گفتنی است جمهوری اسلامی صبح دوشنبه ۲۱ آذر، مجیدرضا رهنورد را در شهر مشهد در ملاعام اعدام کرد. این دومین اعدام افراد بازداشت‌شده در پی اعتراضات سه ماه اخیر است.
خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید او عامل کشته شدن حسین زینال‌زاده و دانیال رضازاده دو بسیجی است.

پیشتر نهادهای حقوق بشری از آزار و شکنجه مجیدرضا رهنورد خبر داده بودند. در یکی از نخستین مصاحبه‌هایی که از او بعد بازداشت منتشر شد، دست چپ او در گچ است. حساب توئیتری ۱۵۰۰ تصویر ۴ آذر نوشته بود: مجیدرضا رهنورد را هنگام دستگیری طوری کتک زده‌اند که در تمام عکسهایی که خودشان از او منتشر کرده‌اند با دست گچ گرفته است.

XS
SM
MD
LG