لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

عفو بین‌الملل اعدام مجیدرضا رهنورد را قتلی انتقام‌جویانه از سوی جمهوری اسلامی خواند


مجید رضا رهنورد (چپ)‌ قبل از دستگیری‌ و عکس‌های رسانه‌های حکومت ایران از او بعد از دستگیری
مجید رضا رهنورد (چپ)‌ قبل از دستگیری‌ و عکس‌های رسانه‌های حکومت ایران از او بعد از دستگیری

عفو بین‌الملل اعدام مجیدرضا رهنورد در ملأ عام را قتلی انتقام‌جویانه از سوی مقامات جمهوری اسلامی خواند.

معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، در واکنش به اعدام مجیدرضا رهنورد، جوان ۲۳ ساله که پس از یک محاکمه ناعادلانه ساختگی در ارتباط با اعتراضات سراسری، از سوی مقامات ایران در ملأ عام اعدام شد، گفت: «امروز اعدام هولناک مجیدرضا رهنورد در ملأعام، قوه قضاییه ایران را رسوا کرد.»

دیانا الطحاوی افزود: «این ابزار سرکوبی است که افراد را به پای چوبه‌های دار می‌فرستد تا ترس ایجاد کند و از معترضانی که جرأت ایستادگی در برابر وضعیت موجود را دارند، انتقام‌ بگیرد.»

خانم الطحاوی گفت: «اعدام خودسرانه مجیدرضا رهنورد، کمتر از دو هفته پس از تنها جلسه دادگاه او، گستره تعرض مقامات ایرانی به حق حیات و بی توجهی آنها حتی به حفظ ظواهر روندهای قضایی را آشکار می‌کند.»

معاون بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل افزود: «ما از جامعه جهانی می خواهیم که تمام اقدامات لازم را در تحت فشار قرار دادن مقامات ایرانی برای توقف و لغو احکام اعدام اتخاذ کند. عفو بین‌الملل همچنین از همه دولت‌ها می‌خواهد که صلاحیت قضایی بین‌المللی را بر تمام مقاماتی که مشکوک به مسئولیت کیفری، برای جنایات تحت قوانین بین‌المللی و سایر موارد نقض شدید حقوق بشر هستند، اعمال کنند.»

محاکمه مجیدرضا رهنورد در دادگاه انقلاب مشهد، ناعادلانه و تنها شامل یک جلسه در ۲۹ آبان بود. او در همان جلسه به «محاربه» متهم شد.

مجیدرضا رهنورد متهم شد که در هفدهم آبان ماه، دو مامور بسیج را در مشهد با چاقو به قتل رسانده است. رسانه‌های دولتی قبل از جلسه دادگاه او، ویدئوهایی از اعترافات اجباری مجیدرضا رهنورد را پخش کردند. بازوی چپ رهنورد که پانسمان شده و گچ گرفته شده بود، نگرانی جدی در مورد شکنجه شدن او را تقویت می‌کرد.

دستگیری هزاران نفر در ایران، این نگرانی را ایجاد کرده است که ممکن است تعداد بیشتری از معترضان با مجازات اعدام روبرو شوند.

عفو بین‌الملل با مجازات اعدام در همه موارد بدون استثنا و بدون توجه به ماهیت جرم، ویژگی‌های فرد یا روشی که دولت برای اجرای اعدام استفاده می‌کند، مخالف است. مجازات اعدام نقض حق حیات و نهایت مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG