لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

واکنش‌ها به جلوگیری از برگزاری مراسم ترحیم برای مجیدرضا رهنورد


عکسی از مجیدرضا رهنورد در کنار مادرش
عکسی از مجیدرضا رهنورد در کنار مادرش

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی درهای مسجدی را که قرار بود مراسم ترحیم مجیدرضا رهنورد، دومین اعدام‌شده اعتراضات سراسری جاری، در آن برگزار شود، بستند و از ورود مردم و برگزاری مراسم جلوگیری کردند.

بنا بر گزارش‌ها مقامات امنیتی در روز سه‌شنبه ۲۲ آذر از ورود مردم به مجلس سوگواری و مراسم یادبود مجیدرضا رهنورد جلوگیری کردند.

در یک ویدیوی منتشر شده جلوگیری از ورود مردم به این مراسم و لغو آن دیده می‌شود.

لغو مراسم مجیدرضا رهنورد و جلوگیری از ورود مردم به مسجد – مشهد ۲۲ آذر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

معترضان هم در واکنش به این اقدام مأموران حکومتی شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» و «اگه با هم یکی نشیم یکی یکی کشته می‌شیم» دادند.

اعتراض به جلوگیری ماموران از برگزاری مراسم مجید رهنورد در مشهد – ۲۲ آذر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

گروهی از مردم مشهد با تجمع در محل دفن مجیدرضا رهنورد در آرامستان بهشت رضا شعار «اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی کشته می‌شیم» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

در این میان انتشار ویدیوی سوگواری مادر این جوان اعدام شده با واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی همراه شد.

گریه و عزاداری مادر مجیدرضا رهنورد؛ مشهد – ۲۲ آذر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

مجیدرضا رهنورد، جوان ۲۳ ساله، روز دوشنبه ۲۱ آذر در مشهد اعدام شد. محاکمه او که ۲۸ آبان در مشهد بازداشت شده بود، تنها پنج روز طول کشید. او از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم بود و در دادگاه یک وکیل تسخیری برایش تعیین شد.

این جوان دوشنبه ۲۱ آذر بدون اطلاع خانواده‌اش اعدام شد و مقامات امنیتی پیکرش را نیز بدون حضور خانواده در قطعه ۶۶ بهشت‌ رضا در مشهد به خاک سپردند.

حکم اعدام رهنورد، که تنها چهار روز پس از اعدام محسن شکاری به اجرا در آمد، خشم مردم در داخل و خارج کشور برانگیخت و همچنین واکنش مقامات بین‌المللی را به دنبال داشت.

اعدام مجید رضا رهنورد در شبکه‌های اجتماعی نیز انعکاس زیادی داشت.

علی کریمی در توییتی با تأکید بر پیگیری مطالبات نوشت: «اگه خواسته‌ای داری تا رسیدن بهش کار، تفریح، فوتبال و … تعطیل. فقط متحد توی خیابون.»

بنا به گزارش‌ها، خانواده رهنورد تحت فشار شدید از سوی نیروهای امنیتی قرار گرفته و بر دیوار خانه‌اش شعارهایی علیه او نوشته شده است.

سازمان عفو بین‌الملل اعدام رهنورد را اقدامی انتقام‌جویانه از سوی حکومت جمهوری اسلامی دانسته و دبیرکل سازمان ملل و مقامات اتحادیه اروپا نیز آن را اقدامی «ظالمانه» خوانده‌اند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در واکنش به اعدام مجیدرضا رهنورد «نخبگان سیاسی کشور» را که «به تمامیت ارضی ایران، دموکراسی سکولار، و حق مردم برای تعیین شکل نظام سیاسی از طریق یک انتخابات آزاد پایبندند» دعوت کرد برای «سرنگونی جمهوری اسلامی» با هم همکاری کنند.

در پی اعدام مجیدرضا رهنورد در مشهد، شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه ۲۱ آذر در توییت‌هایی نوشت: «توقف ماشین کشتار و اعدام جمهوری اسلامی تنها با به زیر کشیدن این رژیم ضد ایرانی و ضد انسانی ممکن است: در داخل با اعتصاب، اعتراض، پرداخت نکردن قبوض و مالیات، و از کار انداختن دستگاه سرکوب، و در خارج با بسیج بین‌المللی برای فشار حداکثری بر رژیم و حمایت حداکثری از مردم ایران.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG