لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

واکنش مقام‌های اروپایی به اعدام مجیدرضا رهنورد؛ آلمان: در کنار مردم بی‌گناه ایران هستیم


اعتراضات ایران
اعتراضات ایران

برخی از وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن اعدام دومین معترض در ایران، اعلام کردند که تحریم های بیشتری علیه مقامات جمهوری اسلامی اعمال خواهند کرد.

آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان که از زمان اعتراضات نقش پررنگی در اعمال تحریم‌ها علیه مقامات جمهوری اسلامی داشته، اعدام دومین معترض توسط حکومت ایران را محکوم کرد.

او گفت: «دیدیم که رژیم در تهران برای دومین بار یک نفر را بدون محاکمه عادلانه اعدام کرد. این کاملاً واضح است که با اعدام در ملاعام، هدف ترساندن است، نه فقط به خاطر حضور مردم در خیابان‌ها، بلکه این اعدام‌ها تلاش‌هایی آشکار صرفا برای ارعاب آنها است. این اعدام‌ها برای افراد جنایتکار نیست بلکه برای کسانی است که برای بیان عقایدشان به خیابان ها آمدند. صرفاً به این دلیل که آنها می خواهند مانند ما در آزادی زندگی کنند. با ادامه اعدام‌ها، تلاش‌های بیشتری برای ارعاب وجود دارد. و به همین دلیل است که ما شبانه روز وضعیت ایران را در سطح اتحادیه اروپا، و در آلمان دنبال می کنیم و به صراحت می گوییم که در کنار مردم بی‌گناه ایران هستیم. و به این ترتیب امروز بسته تحریم دیگری را به طور خاص برای کسانی که مسئول این جنایات باورنکردنی هستند، به اجرا می‌گذاریم.»

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه در بدو ورود به اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر ادامه اعمال تحریم‌ها علیه اقدامات ایران تاکید کرد و گفت: «ایران سیاست سرکوب وحشیانه را دنبال می کند و به حملات خود علیه آزادی های اساسی ادامه می دهد. و چند روزی است که اعدام‌ها را انجام داده. همه اینها را محکوم کرده ایم. من خودم و رئیس جمهوری این کار را کردیم. شرکای ما این کار را انجام می دهند و ما نه تنها باید به محکومیت این اقدامات ادامه دهیم، بلکه همانطور که گفتیم امروز تحریم‌های جدیدی را علیه آنها اعمال خواهیم کرد.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مکالمه‌اش با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که نگرانی کشورهای اروپایی را نسبت به اقدامات داخلی و خارجی به طرف ایرانی منتقل کرده است.

او گفت: «ایران‌ دومین اعدام را انجام داد. عصر جمعه با وزیر امور خارجه ایران گفتگوی طولانی داشتم. مطمئناً می توانید تصور کنید که در مورد این اعدامها صحبت کردم. من نگرانی اتحادیه اروپا، محکومیت و تحریم‌هایی را که قرار است امروز به دلایل بشردوستانه و هم به دلیل حمایت ایران از اوکراین اعمال شود، هم به او گفتم. ایران همچنان می‌گوید که پس از شروع جنگ، هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه تحویل نداده و قصد ارسال موشک به روسیه را ندارند.»

وزیر خارجه ایرلند، نیز گفت که تحریم‌ها به شکلی تعریف شده‌اند که مسئولین این سرکوب‌ها را هدف گرفته‌اند: «همچنین یک بحث مهمی در رابطه با ایران خواهیم داشت و من می‌دانم که امروز صبح یک نفر دیگر اعدام شده است که معترض بود. و فکر می‌کنم شکی نیست که ما بسته تحریم‌های هدفمند علیه افراد مسئول در اقدامات غیرقابل قبول علیه معترضان را گسترش خواهیم داد. البته، نگرانی ما از ارسال پهپادها به روسیه که برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین استفاده می شود، نیز ادامه دارد.»

جمهوری اسلامی در واکنش به اقدامات اتحادیه اروپا، روز دوشنبه تعدادی از نهادها و افراد این اتحادیه را در فهرست تحریمهای خود قرار داد و هشدار داد که اروپا در امور داخلی جمهوری اسلامی دخالت نکند.

XS
SM
MD
LG