لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

دیده‌بان حقوق بشر:‌ اجرای احکام اخیر اعدام در ایران ضربه‌ای شدید به عدالت است


محسن شکاری - مجیدرضا رهنورد
محسن شکاری - مجیدرضا رهنورد

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: اعدام دو مرد به دست مقامات ایران در ارتباط با اعتراضات گسترده ضدحکومتی ضربه‌ای شدید به عدالت است و به شکلی خطرناک به تنش‌ها دامن می‌زند.

تارا سپهری‌فر، پژوهشگر ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفت: «محاکمه افرادی که با اتهامات منجر به اعدام مرتبط با اعتراضات روبه‌رو هستند هجویه‌ای بر عدالت بوده است.»

او اضافه کرد «طبق خبرها متهمان برای اعتراف تحت شکنجه قرار گرفته‌اند، از دسترسی به وکیل منتخبشان محروم بوده‌اند، و به سرعت از مراحل دادرسی عبور داده شده‌اند که حفاظت‌های قانون مجازات و آیین دادرسی خود ایران را هم دور زده است.»

به گفته گروه‌های حقوق بشری، دادگاه‌های انقلاب در مرحله بدوی حداقل ۱۱ حکم اعدام دیگر در ارتباط با اعتراضات صادر کرده‌اند و انتظار می‌رود ده‌ها نفر دیگر از جمله کودکان را برای اتهاماتی مورد محاکمه قرار دهند که می‌توانند منجر به مجازات اعدام شوند.

اتهامات علیه معترضان شامل اتهامات مبهم امنیت ملی از جمله محاربه، افساد فی الارض، و بغی بوده‌اند. همه این جرایم با تعریف مبهم می‌توانند به صدور حکم اعدام منجر شوند. برگزاری عجولانه مراحل دادرسی، که متهمان در آنها ظاهراً از دسترسی به وکیل منتخب خود محروم شده‌اند، به وضوح فاصله بسیار زیادی با معیارهای بین‌المللی دارد.


گفتنی است روز دوشنبه عفو بین‌الملل اعلام کرد که تعداد بیست نفر معترض بازداشتی که در معرض خطر اعدام قرار دارند، شناسایی کرده است.

اسامی این افراد عبارتند از:

«یازده نفر محکوم به اعدام»: ۱.سهند نورمحمدزاده، ۲.ماهان صدرات مدنی، ۳.منوچهر مهمان نواز، ۴.محمد بروغنی، ۵.محمد قبادلو، ۶.سامان(یاسین)سیدی، ۷.حمید قره حسنلو، ۸.محمدمهدی کرمی، ۹.سید محمد حسینی، ۱۰.حسین محمدی، و ۱۱.فردی ناشناس در استان البرز.

«سه نفری» که تحت محاکمه‌هایی به اتهام اعدام قرار گرفته‌اند و یا در خطر محکوم شدن به اعدام قرار دارند یا ممکن است قبلاً به اعدام محکوم شده باشند، بدون اطلاعات عمومی در مورد وضعیت آنها: ۱.سعید شیرازی، ۲.ابوالفضل مهری حسین حاجیلو، و ۳.محسن رضازاده قره قلو.

«شش نفری» که ممکن است در انتظار یا تحت محاکمه به اتهامی با مجازات اعدام باشند: ۱.اکبر غفاری، ۲.توماج صالحی، ۳.ابراهیم ریگی، ۴.امیر نصر آزادانی، ۵.صالح میرهاشمی و ۶.سعید یعقوبی.

دستگیری هزاران نفر در ایران، این نگرانی را ایجاد کرده است که ممکن است تعداد بیشتری از معترضان با مجازات اعدام روبرو شوند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG