لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

سناتور کریمر: جمهوری اسلامی اهریمنی است، باید در عمل حمایت خود را از مردم ایران نشان دهیم


سناتور کوین کریمر
سناتور کوین کریمر

کوین کریمر سناتور جمهوری‌خواه ایالت داکوتای شمالی می‌گوید دولت آمریکا باید قاطعانه به مردم ایران بگوید که پشت آن‌ها ایستاده و این حمایت را به طور عملی نشان دهد.

سناتور کریمر با اشاره به دومین اعدام معترضان در ایران، جمهوری اسلامی را رژیمی اهریمنی خوانده و خواستار حمایت کامل دولت آمریکا از مردم ایران شد.

سناتور کریمر در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا با ابراز تاسف از اعدام معترضان در ایران، پیامی قاطع و صریح برای مردم ایران فرستاد و از آن‌ها خواست ثابت‌قدم بمانند.

او در این پیام خود گفت: «پیام من مانند همیشه به مردم ایران این است: ثابت‌قدم بمانید، شما الهام‌بخش ما هستید. ما می‌خواهیم شجاعت و روحیه شما را به عنوان آمریکایی و مردمی بالا ببریم که اجداد آن‌ها به رغم تمامی احتمال‌های پایین، برای آزادی مبارزه کردند. شما روحیه‌بخش ما هستید، بدانید که ما با شما هستیم، برایتان دعا می‌‌کنیم و بهترین آرزوها را برای شما داریم. و اگر چیزی از ما بخواهید، دستکم یک سناتور هست که می‌توانید به او مراجعه کنید.»

سناتور کریمر از دولت آمریکا خواست قاطعانه و نه فقط با حرف، به مردم ایران بگوید در کنار آن‌ها ایستاده است. او همچنین افزود:« واکنش دولت آمریکا در این زمینه تا کنون «ناکافی» بوده است.»

وی افزود: «به نظرم احساس و حمایت وجود دارد و حتی قطعنامه‌ای در کمیته روابط خارجی سنا که من از حامیان آن بوده‌ام هم تصویب شد، اما به نظرم بیشتر می‌توانیم انجام دهیم، هم بزرگتر و هم سریع‌تر. ما هیچ‌گاه اعتراضی در چنین مقیاسی در ایران ندیده‌ایم که به نظرم خیلی مهم است. اندازه و وسعتی که این اعتراض‌ها را در بر می‌گیرد، مهم است. از اعتراض‌های قبلی بزرگتر است و ما هم باید به همان شکل واکنش نشان دهیم.»

سناتور کریمر افزود: «به نظرم ما در دولت‌های پیشین آمریکا و در زمان‌هایی مشابه، مردم ایران را تنها گذاشتیم. ایالات متحده به مردم گفت که با آن‌ها است، ولی در عمل نشان نداد که همراه مردم است. من می‌خواهم ایالات متحده بدون هیچ قید و شرطی به مردم ایران بگوید ما با شما هستیم و نه با رژیم حاکم تا آن‌ها هم بتوانند با شجاعت و استقامت، انگیزه گرفته و به نبرد خود ادامه دهند.»

سناتور کریمر با اشاره به خبر اعدام مجیدرضا رهنورد گفت: «از آن با خبر شدم و بیانگر خیلی از چیزهاست. اول از همه شجاعت معترضان و عاشقان آزادی و بعد این که چقدر این رژیم اهریمنی است و نیتش از بین بردن این اعتراض است. جنبشی که حرکت شگفت‌آور آزادی‌خواهی در ایران است. متاسفانه جان‌های انسان‌ها از دست رفته که بسیار ناراحت کننده است. ولی نشانه این است که چقدر مردم حاضرند برای آزادی بها بپردازند و برای ما که در ایالات متحده زندگی می‌کنیم، مواقعی یادمان می‌رود بهای آزادی چیست. برای همین یک گواهی به جهان است و از خیلی ابعاد، به مردم ایران است و نشانه‌ای برای دیگر عاشقان آزادی در سرتاسر جهان.»

اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در ایران، با واکنش‌های گسترده‌ای همراه شد. وندی شرمن،‌ معاون وزیر خارجه آمریکا در پیامی گفت:« ما به شدیدترین شکل ممکن، اعدام مجیدرضا رهنورد در ملا‌ءعام و از یک دادگاه ساختگی، محکوم می‌کنیم.»

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پس از اعدام مجیدرضا رهنورد دومین معترض در ایران، بر ادامه حمایت ایالات متحده از معترضان در ایران اشاره کرد و گفت: «تحریم‌ها ادامه خواهد یافت.»

XS
SM
MD
LG