لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

مادر نیکا شاکرمی: نکشید! اعدام نکنید


نیکا شاکرمی از جان‌باختگان اعتراضات سراسری و مادرش نسرین شاکرمی
نیکا شاکرمی از جان‌باختگان اعتراضات سراسری و مادرش نسرین شاکرمی

نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی دختر ۱۶ ساله‌ای که شهریور ماه در اعتراضات سراسری کشته شد، در متنی که در اینستاگرم منتشر کرده از رفتار حکومت جمهوری اسلامی با معترضان انتقاد کرده و گفته است: «جواب اعتراضات مردم گلوله و چوب و چماق و زندان و تجاوز نیست.»

او همچنین نوشته است: «چشمهای مردم را کور می‌کنید. چقدر چشم‌ها را می‌توانید کور کنید تا کسی جنایات شما را نبیند؟ نکشید، اعدام نکنید، زندان نکنید، کور نکنید، کر نکنید، مردم را تحقیر و افسرده نکنید.»

نسرین شاکرمی از نخستین کسانی بود که از ایجاد مزاحمت و ارعاب و تهدید مأموران امنیتی از زمان تحویل گرفتن پیکر فرزندش برای برگزاری مراسم خاکسپاری پرده برداشت.

مادر نیکا شاکرمی در مطلب اینستاگرامی خود که روز یکشنبه منتشر کرد نوشته است: «وقتی تمام امید و آینده یک جوان را از او می‌گیرید دیگر نمی‌تواند خشمگین نباشد.»

در یک هفته گذشته دو نفر از معترضان توسط جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

جمهوری اسلامی صبح دوشنبه ۲۱ آذر، مجیدرضا رهنورد را در شهر مشهد در ملاعام اعدام کرد. روز پنجشنبه ۱۷ آذر هم جمهوری اسلامی محسن شکاری را به اتهام محاربه اعدام کرد. اعدام محسن شکاری موجی از اعتراض در داخل و خارج ایران را موجب شد.

سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری بارها اعلام کرده‌اند که قوه قضائیه مستقل نیست و محاکمات در ایران به ویژه در مورد پرونده‌های سیاسی «ناعادلانه» و «مغایر با اصول دادرسی منصفانه» است.

مدافعان حقوق بشر نیز طی هفته‌های گذشته بارها هشدار داده‌اند که بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران برای اعتراف اجباری علیه خود تحت فشار و شکنجه قرار دارند و از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم‌اند.

حقوقدانان و نهادهای حقوق بشری می‌گویند با توجه به این شرایط روند دادرسی‌ این افراد «ناعادلانه» و احکام صادره برای آنان «غیر قانونی» است.

XS
SM
MD
LG