لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

ادعای روسیه در مورد تصرف کامل شهر باخموت؛ اوکراین تکذیب کرد


نمایی از شهر ویران شده باخموت.
نمایی از شهر ویران شده باخموت.

وزارت دفاع روسیه بامداد روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در نتیجه اقدامات تهاجمی نیروهای واگنر، و با پشتیبانی توپخانه‌ای و هوایی، آزادسازی شهر آرتیوموفسک به پایان رسید.» اشاره این وزارت خانه به شهر باخموت بوده است.

در این حال، وزارت دفاع اوکراین با اشاره به بحرانی بودن وضعیت در باخموت، خبر تصرف آن به دست نیروهای مردور واگنر را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این خبر در صورت تایید، پایانی بر طولانی ترین و خونین ترین نبرد ۱۵ ماهه جنگ خواهد بود، جنگی که طی آن، باخموت به طور قابل توجهی توسط نیروهای مزدور گروه واگنر ویران شده است.

یوگنی پریگوژین، فرمانده نیروهای واگنر گفت: نیروهایش بالاخره موفق شدند ارتش اوکراین را از آخرین منطقه در داخل شهر، بیرون کنند.

به گزارش خبرگزاری‌های روسی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، تصرف شهر باخموت را به سربازان تبریک گفت و اعلام کرد که به آنها جوایزی اهدا خواهد شد.

این ادعا‌ها پس از هفته‌ای که نیروهای اوکراینی سریع‌ترین پیشرفت‌های خود را در شش ماه گذشته، در دو سوی شمالی و جنوبی باخموت به دست آوردند، مطرح می‌شود.

یوگنی پریگوژین، که بارها از نظامیان روسیه به خاطر ترک مناطقی که توسط نیروهایش فتح شده بود، انتقاد کرده است، گفت که نیروهای خود را برای پنج روز استراحت از باخموت خارج خواهد کرد و این شهر را به نیروهای ارتش تحویل خواهد داد.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از پنجم اسفند ۱۴۰۰ آغاز شد و این دو کشور را وارد یک رویارویی نظامی کرد که تاکنون ادامه دارد.

در جریان این جنگ، تاکنون دهها هزار تن کشته و صدها هزار تن از شهروندان اوکراین آواره شده‌اند.

XS
SM
MD
LG