لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

تانک‌های اوکراینی به مواضع روسیه در نزدیکی سولدار حمله کردند


سربازان اوکراینی سوار بر یک تانک در نزدیک باخموت در شرق اوکراین - ۱۲ مه ۲۰۲۳ (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲)
سربازان اوکراینی سوار بر یک تانک در نزدیک باخموت در شرق اوکراین - ۱۲ مه ۲۰۲۳ (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲)

روسیه روز جمعه تایید کرد نیروهای اوکراینی به مواضع این کشور در امتداد تقریباً صد کیلومتری خط مقدم نزدیک به سولدار حمله کردند.

سولدار یک شهر معدنی کوچک در نزدیکی باخموت در شرق اوکراین است که نیروهای مسکو در ماه ژانویه آن را تصرف کردند.

به گزارش رویترز، همزمان با انتظارات فزاینده از نیروهای اوکراینی برای ضدحمله و بیرون راندن روسیه از مواضعی که ۱۵ ماه پیش تصرف کرد، هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، گزارش‌ها مبنی بر اینکه اوکراین در نزدیکی باخموت دستاوردهایی داشته را تأیید کرد، هرچند که حملات را چندان بزرگ جلوه نداد.

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که نیروهای این کشور روز پنجشنبه ۲۶ حمله اوکراین را که با استفاده از بیش از هزار سرباز و ۴۰ تانک در نزدیکی سولدار صورت گرفت دفع کردند.

رویترز نتوانست گزارش‌های میدان نبرد را تأیید کند، و هیچ واکنش فوری از کی‌یف، که در طول حملات قبلی سکوت کرده بود، دریافت نکرد.

به نظر می‌رسد حمله به سولدار، درست در شمال باخموت، گزارش‌های ارتش خصوصی واگنر روسیه را مبنی بر اینکه کی‌یف در حال آغاز حمله خود به جناح‌های شمالی و جنوبی شهر با هدف محاصره آن است، تأیید می‌کند.

در اوایل این هفته، یک واحد اوکراینی مدعی شد که یک تیپ روسی را در جنوب غربی باخموت در بزرگترین پیشروی اوکراین طی شش ماه شکست داده است.

یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر، گفته است که جناح‌ها که توسط نیروهای عادی محافظت می‌شوند، در حال فروپاشی هستند و مواضع گروهش در این شهر را به خطر می‌اندازند. وزارت دفاع روسیه چنین موضوعی را رد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در پیامی در تلگرام هشدار داد که «مسیر پیش روی ما آسان نیست»، هرچند گفت که اوکراین «اکنون بسیار قوی‌تر از سال گذشته یا هر سال دیگری از این جنگ برای آزادی و استقلال کشورمان است.»

کشورهای غربی به حمایت از نیروهای اوکراین، صدها تانک و خودروی زرهی مدرن را به اوکراین فرستاده‌اند و هزاران سرباز این کشور را برای حملات پیش‌بینی شده آموزش داده‌اند.

XS
SM
MD
LG