لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

واگنر روسیه یا حزب‌الله؛ الگو‌ برداری روسیه از جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها


دیدار وزرای امور خارجه روسیه و جمهوری اسلامی ایران
دیدار وزرای امور خارجه روسیه و جمهوری اسلامی ایران

بر اساس گزارش نهاد پادشاهی خدمات دفاعی ـ امنیتی بریتانیا (RUSI) گزارش‌ها حاکی از آن است که روسیه از زمان حمله این کشور به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ روش‌های ایران را برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده غرب الگوبرداری می‌کند.

به گزارش صدای آمریکا، تحریم‌های اعمال شده توسط متحدان اوکراین مانند ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، ژاپن، استرالیا و نیوزلند، بخش‌های مختلف اقتصاد روسیه و افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را هدف گرفته است.

گزارش این نهاد پژوهشی بریتانیا (RUSI) استراتژی‌های جایگزین روسیه را از جمله: انتقال مالکیت شرکت‌ها و املاک به اعضای خانواده یا شرکت‌های وابسته، استفاده از شرکت‌های تجاری برای تامین ارز خارجی و جایگزینی واردات را برجسته می‌کند.

از سویی دیگر این گزارش همچنین به همسویی فزاینده روسیه با سایر کشورهایی که با تحریم‌های گسترده مواجه شده‌اند، اشاره می‌کند. در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اخیرا هشدار داد که روسیه از شبکه تامین کنندگان برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی ـ که با هدف جلوگیری از دستیابی این کشور به تسلیحات وضع شده ـ استفاده می‌کند.

همزمان این گزارش به خرید پهپادهای روسیه از ایران اشاره می‌کند که از آن برای حمله به شهرهای اوکراین استفاده می‌شود و متحدان غربی را بر آن داشته تا در واکنش نهادهای ایرانی را هدف تحریم قرار دهند.

بر اساس نظر این پژوهشگران، روسیه با یافتن منابع جایگزین برای قطعات الکترونیکی نظامی و بازارهای جدید برای صادرات نفت خود که برای تامین درآمد روسیه «حیاتی» است، به سرعت در حال یادگیری سازگاری با تحریم‌ها است.

در حالی که تحریم‌های غرب عمدتا بر دولت‌ها و شرکت‌های تجاری روسیه تاثیر می‌گذارد، ولی از آنجایی که بیشتر تجارت جهانی همچنان به دلار آمریکا انجام می‌شود، این رویه روسیه را قادر می‌سازد تا ارتباطات مالی با بانک‌های کشورهایی مانند هند را حفظ کند.

بر اساس گزارش‌ها، روسیه از تاکتیک‌های ایران مانند استفاده از ناوگان نفت‌کش‌ها برای جابجایی نفت بین کشتی‌ها و به کارگیری شرکت‌های کاغذی در کشورهایی مانند ترکیه و امارات برای پنهان کردن کشور مبدا، الگو برداری می‌کند.

این گزارش همچنین تشابه‌هایی را بین گروه مزدوران واگنر، مرتبط با روسیه و گروه مزدوران حزب‌الله مورد حمایت جمهوری اسلامی ترسیم می‌کند و نشان می‌دهد که مشارکت‌های مشابه بین «دولت‌های سرکش» و «نیابتی‌‌هایشان» ممکن است به دور زدن تحریم‌ها کمک کند.

XS
SM
MD
LG