لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۳

گزارش‌های متناقض درباره وضعیت شهر باخموت


دود از ساختمان‌ها در باخموت به هوا می‌رود - ۲۶ آوریل ۲۰۲۳
دود از ساختمان‌ها در باخموت به هوا می‌رود - ۲۶ آوریل ۲۰۲۳

روسیه و اوکراین روز یکشنبه گزارش‌های متناقضی در باره وضعیت شهر باخموت دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کی‌یف گفت که هنوز بخش کوچکی از این شهر محاصره شده در شرق اوکراین را تحت کنترل دارد. اما مسکو به گروه مسلح مزدور «واگنر» و سربازان روس‌ برای آنچه «آزادسازی» باخموت نامید، تبریک گفت.

آسوشیتدپرس نیز به نقل از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، نوشت که نیروهای روس باخموت را اشغال نکرده‌اند و این سخنان، ادعای مسکو درباره سقوط این شهر را زیر سئوال برده است.

آقای زلنسکی که به ژاپن سفر کرده است، در حاشیه نشست سران هفت کشور صنعتی جهان، گروه-۷، به خبرنگاران گفت: «تاکنون باخموت به اشغال روسیه در نیامده است.»

او با اشاره به اینکه از آنچه در باخموت می‌گذرد، اطلاع کامل دارد، افزود: «نمی‌توانم جزئیات فنی آنچه روی می‌دهد را با شما در میان بگذارم.»

ستاد کل ارتش اوکراین نیز عصر یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: «نبرد در شهر باخموت ادامه دارد.»

شدت جنگ‌ در این شهر، تائید شرایط میدانی را به طور مستقل غیرممکن کرده است و مجموعه اظهارنظرهای مقامات اوکراینی و روسی باعث سردرگمی شده است.

روز شنبه، ولودیمیر زلنسکی به زبان انگلیسی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت باخموت سخنانی بر زبان آورد که به نوعی حاکی از این بود که به اعتقاد او، این شهر در اشغال نیروهای روسیه است.

وقتی از او پرسیده شد که آیا این شهر در دست اوکراین است یا خیر، گفت: «فکر می‌کنم نه، اما شما باید درک کنید که چیزی آنجا وجود ندارد. آنها همه چیز را ویران کرده‌اند. هیچ ساختمانی وجود ندارد. حیف است. این یک تراژدی است.»

رئیس جمهوری اوکراین افزوده بود: «امروز باخموت فقط در قلب ماست. هیچ چیز در این مکان وجود ندارد؛ فقط زمین و تعداد زیادی روس کشته شده.»

اما سخنگوی مطبوعاتی ولودیمیر زلنسکی بعدا از این سخنان عقب‌نشینی کرد.

مقامات دفاعی و نظامی اوکراین نیز گفتند که درگیری شدید برای کنترل باخموت ادامه دارد و معاون وزیر دفاع اوکراین حتی گفت که نیروهای اوکراینی شهر را در «یک نیمه محاصره» قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG