لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

سالگرد «مسابقه قرن»؛ مهدی مهدوی‌کیا از رویارویی ایران و آمریکا در جام جهانی ۹۸ می‌گوید


مهدی مهدوی‌کیا
مهدی مهدوی‌کیا

بیش از دو دهه از پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل آمریکا می‌گذرد ولی هیجان نخستین پیروزی تاریخ ایران در جام جهانی فوتبال همچنان برای مهدی مهدوی‌کیا، زننده گل پیروزی این میدان، زنده است.

او یکی از بازیکنان تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود و گل دوم این تیم را وارد دروازه آمریکا کرد.

سه‌شنبه، بیست‌وچهارمین سالگرد این مسابقه فوتبال میان دو کشوری بود که به دلایل متفاوتی دچار اختلافات ایدئولوژیک بودند و رویارویی آنها در فرانسه، یکی از سیاسی‌ترین دیدارهای تاریخ جام جهانی فوتبال محسوب می‌شود.

ایران و آمریکا بار دیگر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به مصاف یکدیگر می‌روند ولی بعید به نظر می‌رسد که این دیدار به اندازه رویارویی آنها در لیون که با گل‌زنی مهدی مهدوی‌کیا همراه بود، هیاهوی زیادی داشته باشد.

این مدافع ایرانی ۴۴ ساله که سابقه بازی در تیم آلمانی هامبورگ را در کارنامه دارد، به رویترز می گوید که «ایران و آمریکا مسابقه قرن بود.»

او در ادامه می‌افزاید که «آن گل، یکی از بزرگ‌ترین، به یادماندنی‌ترین، و قابل توجه‌‌ترین لحظات زندگی من بود و هرگز آن را فراموش نمی‌کنم.»

مهدی مهدوی‌کیا با اشاره به اینکه در این مسابقات بازیکن جوانی بود، می‌گوید که غلبه بر آمریکا و کسب نخستین پیروزی تاریخ تیم ملی فوتبال ایران، لحظه شیرینی بود تا آخر عمر به یاد خواهد داشت.

این مسابقه در شرایطی برگزار شد که هزاران طرفداران ایرانی در ورزشگاه شهر لیون حضور داشتند تا شاهد برگزاری نخستین دیدار بین‌المللی میان دو کشوری باشند که از هنگام انقلاب سال ۱۹۷۹ در ایران با یکدیگر اختلاف داشتند.

تدابیر امنیتی شدیدی در ورزشگاه وجود داشت ولی تنش‌ها به سرعت فروکش کرد و خصومتی در کار نبود، بازیکنان ایران با دسته گل به استقبال بازیکنان آمریکایی رفتند ‌و با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.

بازی هیجان زیادی داشت و نیمه نخست با گل حمید استیلی به نفع ایران تمام شد. در ادامه مهدی مهدوی‌کیا از سمت چپ گریخت و شش دقیقه مانده به پایان مسابقه بار دیگر دروازه آمریکا را گشود.

گل مهدی مهدوی‌کیا بسیار مهم بود زیرا آمریکا سه دقیقه بعد توسط برایان مک‌براید یکی از گل‌های خورده را جبران کرد ولی درنهایت تیم‌ ملی فوتبال ایران پیروز میدان بود و جشن‌های بزرگی در ایران برپا شد.

به گفته مهدی مهدوی‌کیا این پیروزی از جنبه‌های مختلفی بسیار مهم بود.

او در ادامه می‌افزاید که از نظر ورزشی، این‌ نخستین پیروزی ایران در تاریخ جام جهانی بود، و با توجه جشن‌های بزرگی که به دنبال داشت، از نظر تاریخی، و حتی سیاسی نیز حائز اهمیت بود، لحظه‌ خاصی که فراموش‌‌نشدنی است.

ایران از آن زمان تاکنون تنها یک مسابقه دیگر را در جام جهانی فوتبال با پیروزی پشت سرگذاشته است و فقط مراکش را در سال ۲۰۱۸ در روسیه شکست داد.

مهدی مهدوی‌کیا بی‌صبرانه در انتظار رویارویی دوباره ایران و آمریکا در ماه نوامبر در قطر است.

او با اشاره به اینکه تیم آمریکا بازیکنان جوانی دارد که در اروپا بازی می‌کنند، می‌گوید که تیم کنونی ایالات متحده بسیار قوی‌تر از تیم سال ۱۹۹۸ است.

او با بیان اینکه بازی با آمریکا در قطر ساده نخواهد بود، می‌گوید که احتمال دارد این بار نیز این مسابقه تحت تأثیر شرایط سیاسی قرار بگیرد.

مهدی مهدوی‌کیا در ادامه می‌گوید که بازیکنان حرفه‌ای و باتجربه هستند، و می‌توانند بدون‌ توجه به حواشی سیاسی روی ورزش و مسابقه تمرکز کنند.

او در پایان ابراز امیدواری می‌کند که شاهد مسابقه خوبی باشیم که این بار نیز با پیروزی ایران همراه شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG