لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

اجرای ترانه رسمی جام جهانی فوتبال قطر؛ اثری با پیام همبستگی جهانی از طریق موسیقی ‌و فوتبال


SOCCER-WORLD CUP
SOCCER-WORLD CUP

در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال قطر در دوحه، ترانه رسمی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ برای نخستین بار اجرا شد.

این اثر «حایا حایا» یا «با هم بهتر» نام دارد و توسط ترینیداد کارادونا، داویدو، و عایشه به صورت مشترک خوانده شده است.

این تک ترانه بخشی از یک آلبوم موسیقی است که آهنگ‌های متنوع آن به تدریج در ماه‌های آینده منتشر می‌شود و در نهایت به صورت کامل در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.

فیفا در سال‌های اخیر توجه خاصی به استفاده از المان‌های هنری در پروژه‌های خود دارد و در تلاش است که با استفاده از موسیقی ارتباط بهتری میان طرفداران فوتبال، دوستداران موسیقی، بازیکنان، و هنرمندان ایجاد کند.

فدراسیون جهانی فوتبال در تارنمای خود می‌گوید که همکاری ترینیداد کارادونا، ستاره موفق آمریکایی، داویدو نماد موسیقی ضربدار آفریقایی یا «ا‌‌َفروبیتس»، و عایشه خواننده محبوب قطری، «روح جام جهانی» و استراتژی شنیداری فیفا برای «گردآوری الهامات سراسر جهان» را بازتاب می‌دهد.


به گفته کتی مداتی، مدیر بازرگانی فیفا، این ترانه با گردآوری صداهایی از قاره آمریکا، آفریقا، و خاورمیانه، نمادی از همبستگی جهانی از طریق موسیقی و فوتبال است.

سایر قطعات آلبوم نیز جنین حال و هوایی دارد و با هنرنمایی تعدادی از خواننده‌های سرشناس بین‌المللی از نژاد، فرهنگ، و کشورهای مختلف تهیه شده است.

ترانه «با هم بهتریم»، آهنگی تلفیقی با رگه‌هایی از موسیقی «رِگِی» و «آراندبی» است که در ادامه با نوای دلنشین موسیقی خاورمیانه همراه می‌شود.


این نخستین باری است که موسیقی متن جام جهانی شامل مجموعه‌ای از چند آهنگ مختلف است و هنرمندان بین‌المللی، سبک‌های متنوعی را از گوشه و کنار جهان عرضه می‌کنند.

فیفا امیدوار است که با اجرای این آثار، شور و هیجان جام جهانی را بصورت یک جشن موسیقایی تا ماه نوامبر ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG