لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

انتقاد تایوان از برگزارکنندگان جام‌ جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر


وزارت امور خارجه تایوان روز چهارشنبه سازمان‌دهندگان جام جهانی فوتبال امسال در قطر را به دلیل قرار دادن هواداران فوتبال تایوانی در فهرست تماشاگران چینی محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تایوان با انتقاد شدید از این اقدام دست‌اندرکاران قطری جام جهانی فوتبال عنوان داشت که این مسئله برای تایوان که کشوری با یک حکومت دموکراتیک است از حساسیت بسیاری برخوردار است.

این سخنگو با اشاره به تلاش چین برای نفی حاکمیت تایوان، خواستار اصلاح این دسته‌بندی انجام شده در خصوص شهروندی تماشاچیان در سامانه جام جهانی شد.

از آن جایی که همه تماشاچیان مسابقات جام جهانی بایستی نوعی کارت هویت مبتنی بر تابعیت کشور متبوع‌شان را به همراه داشته باشند این اقدام از سوی تایوان به نوعی کوچک شمردن مردم تایوان به شمار می‌رود.

خانم جوانه اوو، سخنگوی وزارت امورخارجه تایوان، خواستار عدم مداخله بازی‌های سیاسی در خلال یک رویداد ورزشی شد و از مقامات قطری خواست که به روح ورزش و رقابت سالم احترام بگذارند.

پیشتر یک مقام ارشد قطری گفته بود که شهروندان تایوانی احتمالاً در فهرست تماشاگران اهل چین قرار خواهند گرفت. هم‌اینک در تارنمای مرتبط با فهرست ملیت‌ها، تماشاگران تایوان به عنوان یک «استان چین» نام برده شده‌اند.

تایوان در بیشتر رویدادهای ورزشی بین المللی، همانند بازی‌های المپیک، زیر نام «تایپه چینی» یا «چین تایپه» به رقابت می‌پردازد تا از پیدایش تقابل سیاسی با دولت مرکزی چین پرهیز کند.

مسئولان جام جهانی قطر هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند و این در حالی است که تایوان فاقد روابط دیپلماتیک با دوحه است.

قطر، همانند بسیاری از کشورهای منطقه، تنها دولت جمهوری خلق چین را به رسمیت می‌شناسد.

XS
SM
MD
LG