لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

وضعیت بحرانی حریف آمریکا در جام جهانی قطر؛ انتقادها از کندی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال ایران افزایش یافت


مهدی طارمی در دیدار فوتبال ایران و عراق، ۷ بهمن ۱۴۰۰
مهدی طارمی در دیدار فوتبال ایران و عراق، ۷ بهمن ۱۴۰۰

در حالی که ژاپن و کره جنوبی از مدتها پیش برنامه‌های آماده‌سازی خود برای حضور موفق در جام جهانی فوتبال قطر را آغاز کرده‌اند، وضعیت نامشخص تیم ملی فوتبال ایران، موجب نگرانی‌های زیادی در میان طرفداران این تیم شده است.

اکثر تیم‌های صعود کرده به جام جهانی برنامه بازی‌های تدارکاتی خود را تنظیم کرده‌اند، ولی ایران، تیم نخست آسیا هنوز هیچ مسابقه‌ای را در دستور کار خود ندارد.

ایران در جام جهانی با تیم‌های انگلیس، آمریکا و یکی از کشورهای اروپایی ولز، اوکراین، یا اسکاتلند هم‌گروه است.

هرچند که خبرهایی درباره برگزاری احتمالی بازی‌های دوستانه ایران با نیوزیلند یا کانادا منتشر شده است، ولی فدراسیون فوتبال ایران هنوز این موضوع را تأیید نکرده است.

افشین قطبی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۱ به خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید که ظاهرا ایران هیچ برنامه مشخص ندارد. او در ادامه می‌افزاید که زمان بسیار مهم، و کسب آمادگی برای موفقیت در جام جهانی بسیار حیاتی است.

به گفته افشین قطبی، اکثر تیم‌ها پیشتر برنامه‌های خود را تنظیم کردند و بسیاری از حریفان خوب دیگر در دسترس نیستند.

کندی مراحل آماده‌سازی تیم ملی فوتبال ایران با انتقادات زیادی در داخل کشور نیز همراه شده است و برخی نشریات از فدراسیون فوتبال خواسته‌اند تا شتاب بیشتری در این رابطه به خرج دهد.

میرشاد ماجدی، سرپرست موقت فدراسیون فوتبال ایران گفته است که تا زمانی که جزئیات نهایی نشود، برگزاری هیچ بازی تدارکاتی را اعلام نخواهد کرد.

با توجه به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، و برخی مسائل دیگر، دعوت از کشورها برای سفر به تهران یا حتی برگزاری مسابقه دوستانه در خارج از کشور با چالش‌های بسیاری همراه است.

سردار آزمون
سردار آزمون

هرچند که برخی بازیکنان ایرانی مانند مهدی طارمی در پورتو یا سردار آزمون در بایرلورکوزن از ستاره‌های باشگاه‌های خود هستند، ولی برگزاری بازی‌های تدارکاتی برای هماهنگی بیشتر آنها در تیم ملی فوتبال ایران ضروری است.

ایران که با مربی‌گری دراگان اسکوچیچ کروات در رتبه ۲۱ فیفا قرار دارد، تاکنون پنج بار به جام جهانی رسیده ولی از مرحله گروهی صعود نکرده است.

این تیم در دوره‌های قبلی جام جهانی نیز با مشکلات مشابهی مواجه بوده است و مربیانی مانند کارلوس کیروش هم در گذشته از فدراسیون فوتبال ایران انتقاد کردند.

با این حال به نظر می‌رسد که این بار وضعیت آماده‌سازی تیم ملی فوتبال ایران از دوره‌های گذشته نیز بدتر است.

در شرایطی که ایران هنوز هیچ مسابقه دوستانه‌ای ندارد، کره جنوبی با برزیل، شیلی، و پاراگوئه بازی می‌کند، و ژاپن‌ به مصاف برزیل و پاراگوئه می‌رود.

قطر و عربستان سعودی، دیگر نمایندگان آسیا که حضورشان در جام جهانی قطعی است، در هفته‌های آینده به مصاف تیم‌های مطرحی خواهند رفت.

XS
SM
MD
LG