لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

پیراهن «دست خدا» مارادونا در حراجی ساتبی رکورد زد


پیراهن ورزشی دیه‌گو ماردونا بازیکن فقید آرژانتینی که هنگام زدن گل جنجالی خود به انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک بر تن داشت، در حراج‌خانه «ساتبی» به مبلغ ۹.۳ میلیون دلار فروخته شد.

این بیشترین مبلغی است که تاکنون در جریان حراج عمومی برای یک وسیله، ابزار، یا یادگاری ورزشی پرداخت شده است.

دیه‌گو ماردونا در این بازی مهم و تاریخی با به ثمر رساندن این گل با دست عملا خطا کرد اما مهارت او در انجام این کار باعث شد که موضوع از چشم داور پنهان بماند و داور مسابقه رای به پیروزی آرژانتین بدهد. این گل بعدها به «دست خدا» مشهور شد.

تیم‌های آرژانتین و انگلیس در شرایطی در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک مقابل هم قرار گرفتند که چهار سال پیش از آن بر سر جزایر فالکلند درگیر جنگی تمام عیار بودند که با شکست آرژانتین همراه شد.

این بازی که با گل‌های دیه‌گو ماردونا با نتیجه دو بر یک به نفع آرژانتین تمام شد، رویدادی تاریخی برای مردم این کشور بود و این بازیکن را به یکی از اسطوره‌های ملی آرژانتین تبدیل کرد.

او بعدها گفت که گل نخست، مقداری با سر او، و مقداری با دست خدا به ثمر رسیده است.

ماردونا پس از پایان مسابقه پیراهن خود را با استیو هاج، هافبک انگلیس تعویض کرد. هاج این پیراهن ورزشی را در دو دهه گذشته به‌صورت امانت در اختیار موزه ملی فوتبال انگلیس در شهر منچستر قرار داده بود.

استیو هاج چندی پیش تصمیم گرفت که این پیراهن مشهور را از طریق حراج‌خانه ساتبی بفروشد.

هرچند که در ابتدا تردیدهایی درباره اصالت این پیراهن مطرح شده بود، ولی کارشناسان ساتبی با بررسی اسناد، تصاویر، و آزمایش‌های مرسوم، تأیید کردند که این همان پیراهن شماره ۱۰ مارادونا است.

برام واچر، از مدیران حراج‌خانه ساتبی، این پیراهن را «یادآوری ملموسی از یکی از لحظات مهم تاریخ ورزش جهان، تاریخ قرن بیستم» توصیف کرده است.

رکورد قبلی حراج‌های ورزشی، متعلق به مانیفست راه‌اندازی جنبش مدرن المپیک به مبلغ ۸.۸ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۹ ثبت شده است.

دیه‌گو مارادونا که یکی از بزرگترین بازیکنان فوتبال جهان بود، در نوامبر ۲۰۲۰ در سن ۶۶ سالگی درگذشت.

XS
SM
MD
LG